Czym są prowadnice z tworzyw sztucznych i gdzie się je wykorzystuje?

czym-sa-prowadnice-z-tworzyw-sztucznych-i-gdzie-sie-je-wykorzystuje

Współczesny przemysł opiera się w dzisiejszych czasach w znacznej mierze na wykorzystaniu rozbudowanych, zautomatyzowanych linii produkcyjnych, które pozwalają zwiększyć wydajność produkcji przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów. Linie produkcyjne składają się z różnego rodzaju elementów – wśród nich bardzo istotną rolę odgrywają prowadnice, do których produkcji wykorzystuje się różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są prowadnice?

Prowadnice to elementy mechanizmów, których zadaniem – zgodnie z nazwą – jest prowadzenie ruchomych elementów instalacji (np. narzędzi tnących) po odpowiednim torze. Wyróżnia się między innymi prowadnice:

  • pod łańcuchy rolkowe,
  • pod łańcuchy ogniwowe,
  • pod pasy,
  • prostobieżne,
  • zakrętowe,
  • wytłaczane,
  • na jaskółczy ogon.

Każda z nich ma inne zastosowanie – wszystkie znajdziemy w ofercie firmy CMPlast, specjalizującej się w produkcji elementów maszyn produkcyjnych.

Tworzywa sztuczne do produkcji prowadnic

Do materiałów najczęściej wykorzystywanych w produkcji prowadnic należą tworzywa sztuczne – poliamid oraz polietylen. Wynika to nie tylko z niskiej w porównaniu do metali ceny, ale również wielu korzystnych właściwości fizycznych i chemicznych, takich jak:

  • wysoka wytrzymałość mechaniczna,
  • niska gęstość i masa materiału,
  • wysoka odporność termiczna i chemiczna.

Bardzo ważną cechą tych tworzyw sztucznych jest również ich niewielki współczynnik tarcia – dzięki temu zamocowane na prowadnicy elementy poruszają się płynnie, a ich ruch nie generuje ciepła, które mogłoby prowadzić od uszkodzenia prowadnicy. Ponadto tworzywa sztuczne znane są z tego, jak łatwo je obrabiać mechanicznie w procesie frezowania. To sprawia, że wyprodukowanie z nich prowadnic jest bardzo szybkie i tanie. Na przemysłowa skalę wykorzystuje się w tym celu obrabiarki CNC, czyli komputerowo sterowane maszyny, których praca charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością i szybkością. Dzięki nim możliwe jest wykonanie całego systemu prowadnic idealnie dostosowanych do potrzeb danej instalacji przemysłowej.

Zastosowanie prowadnic

Właściwości tworzyw użytych w ich produkcji, a także metoda obróbki sprawiają, że prowadnice z tworzyw sztucznych znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach. Z ich pomocą wykorzystuje się instalacje obecne w zakładach produkujących żywność, różnego rodzaju artykuły chemiczne, tekstylia, elektronikę i wiele innych. Często stosowane są również w produkcji taśmociągów, niezbędnych do zapewnienie w wielu zakładach wydajnego transportu wewnętrznego.