Czym kierować się przy wyborze szamponu dla niemowląt?

Zdecydowana większość dzieci rodzi się z bardzo delikatnymi włoskami, choć niektóre już od samego początku mogą pochwalić się bujną fryzurą. Wybór odpowiednich środków do pielęgnacji ciała i głowy noworodków nie jest łatwym zadaniem z racji przesycenia rynku produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Jak prawidłowo dbać o włosy noworodków?

Skóra noworodków

Skóra noworodków jest niezwykle wrażliwa, delikatna i cienka przez co jest podatna na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, uszkodzenia jak i podrażnienia. Z racji tego, w pierwszych miesiącach życia należy zwracać szczególną uwagę na preparaty używane do pielęgnacji skóry i włosów malucha. I to nie tylko przez wzgląd na podatność skóry na podrażnienia, ale przede wszystkim z powodu braku posiadania przez nią odpowiedniej warstwy ochronnej. Jak zatem wybrać odpowiedni środek pielęgnacyjny?

Kluczową rolę odgrywa jego skład, który powinien bazować na naturalnych produktach. Ogólna zasada mówi, że im krótszy skład preparatu, tym większe prawdopodobieństwo iż do jego produkcji użyto składników najlepszej jakości. Wielu producentów umieszcza na opakowaniach informacje o tym, że ich produkt jest naturalny lub ekologiczny, co niestety nie zawsze jest prawdą. Duża zawartość szkodliwych związków chemicznych oraz substancji zapachowych zawartych w preparatach dla najmłodszych może nie tylko podrażniać skórę, ale przede wszystkim uczulać. Dlatego warto sięgać po renomowane produkty, które cieszą się zaufaniem rodziców od lat takich jak np.: Nivea, Hipp czy Babydream, których producenci przywiązują dużą wagę do jakości swoich produktów.

Jak wybrać najlepszy szampon dla noworodka?

Jeżeli dziecko nie ma żadnych problemów skórnych (takich jak alergie, ciemieniucha czy atopowe zapalenie skóry) w pierwszych miesiącach jego życia można stosować jeden preparat, który służy zarówno do mycia i pielęgnacji ciała, jak i głowy noworodka. Wraz z pojawieniem się większej ilości włosków warto sięgnąć po pierwszy, delikatny szampon. Najważniejszym kryterium, którym należy się sugerować przy wyborze odpowiedniego preparatu jest oczywiście jego skład. Lista szkodliwych produktów, mogących podrażnić delikatną skórę głowy niemowląt jest niezwykle długa. Wiele z tych substancji chemicznych niestety znajduje się w składzie szamponów dla noworodków. Czego unikać?

  • SLS (Sodium Laureth Sulphate) – związek chemiczny, który odpowiada za mycie oraz pienienie się szamponu. Może on jednak podrażniać skórę głowy, zwłaszcza w przypadku niemowląt.
  • PEG – politlenek etylenu pełniący rolę emulgatora i rozpuszczalnika, który może powodować stany zapalne skóry głowy i świąd. Ten sztuczny emulgator osłabia naturalną barierę lipidową skóry, co sprawia że staje się ona jeszcze bardziej podatna na działanie szkodliwych substancji zewnętrznych.
  • parabeny – syntetyczne konserwanty stosowane masowo w przemyśle kosmetycznym. Wśród szamponów do dzieci używa się phenoxyethanol, etylparaben, metylparaben czy butylparaben.