Czym jest światło niebieskie i jak wpływa na wzrok?

czym-jest-swiatlo-niebieskie-i-jak-wplywa-na-wzrok

W dzisiejszych czasach większość dnia spędzamy przed ekranami komputerów i smartfonów. Wynika to z faktu, że powszechnie służą one do pracy i nauki. Oprócz tego tak jednak zatraciliśmy się w wirtualnym świecie, że nie wyobrażamy sobie spędzania bez nich czasu wolnego. I choć traktujemy to jako rozrywkę, często nie zdajemy sobie sprawy, że takie działania mogą być zgubne dla naszego wzroku. A wszystko to za sprawą światła niebieskiego. Dowiedz się, czym ono jest i jak wpływa na wzrok.

Najważniejsze informacje na temat światła niebieskiego

Choć patrząc w słońce wydaje nam się, że biją od niego jedynie żółte barwy, w rzeczywistości jest zupełni inaczej. Na światło słoneczne składa się mieszanka różnorodnych kolorów, wśród których znajdują się żółci i czerwienie, ale też odcienie fioletów i błękitów. A wszystko to w zgodzie z porządkiem natury, od wieków bowiem naturalne światło wyznaczało rytm nocy i dnia, przekładając się tym samym na aktywność człowieka. I choć każda ze słonecznych barw ma odrębną funkcję, to właśnie światło niebieskie ma kluczowe znaczenie dla wyznaczania dobowego rytmu. Precyzyjnie nastawia ono wskazówki biologicznego zegara, a także pozwala nam rozróżniać kolory. Czy może być w nim zatem coś złego? Zapytaliśmy o to lekarza okulistę z Centrum okulistyki dla dzieci i dorosłych Optomed.

Światło niebieskie jest naturalnym zjawiskiem występującym w naturze i w niewielkich ilościach nie stanowi zagrożenia dla wzroku. Najgroźniejsze jest w nim pasmo niebieskofioletowe, które oprócz tego, że naturalnie pochodzi ze słońca, jest również emitowane przez monitory urządzeń elektronicznych. To właśnie ekrany komputerów czy smartfonów wytwarzają światło niebieskofioletowe o długości fal pomiędzy 380 a 440 nm, które uważane są za najbardziej niebezpieczne, szczególnie przy długotrwałej ekspozycji, wyjaśnia nasz rozmówca.

Wpływ światła niebieskiego na zdrowie

Jak już wspomniano, światło niebieskie emitowane przez słońce wyznacza naturalny porządek dnia, dzieląc go na dwie część – przeznaczoną na aktywność oraz na wypoczynek. Z tego powodu jego największe natężenie występuje w godzinach porannych, nocą zaś jest zminimalizowane. Patrząc wieczorem w ekrany smartfonów czy telewizorów, rozregulowujemy naturalny rytm dobowy, co ma negatywny wpływ na sen i koncentrację. Wynika to z faktu, że światło tego typu ma silne oddziaływanie na melatoninę – hormon odpowiedzialny za regulację cyklu dobowego. W związku z tym możemy cierpieć na bezsenność, a w ciągu dnia czuć nadmierne pobudzenie i rozdrażnienie. Oprócz tego światło niebieskie ma także zgubny wpływ na wzrok.

Dlaczego światło niebieskie jest niebezpieczne dla wzroku?

Światło niebieskie emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych ma bardzo negatywny wpływ na nasz wzrok. Nadmierna ekspozycja może przyczynić się do procesów degeneracyjnych zachodzących w siatkówce, szczególnie niebezpieczna jest zaś dla plamki żółtej. W rezultacie może prowadzić do zwyrodnienie plamki żółtej znanego również pod nazwą AMD. Początkowo schorzenie może powodować lekko nieostre widzenie centralne, zarówno z bliska jak i z daleka, a obszar zmian najczęściej ulega powiększaniu wraz z postępem choroby. Aby temu zapobiec, bardzo istotna jest wczesna diagnostyka. Równie niebezpieczne jest mętnienie siatkówki nazywane także kataraktą, które może być przyspieszone przez zbyt długie patrzenie w ekrany.

Kto powinien w szczególności unikać ekspozycji na światło niebieskie?

Oprócz wspomnianych wyżej schorzeń, długotrwała ekspozycja na światło niebieskofioletowe o długości fal pomiędzy 380 a 440 nm może znacząco pogorszyć komfort życia, z powodu uporczywego pieczenia, łzawienia i bólu oczu, a także pogorszenia ostrości widzenia. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ze względu na dużą przejrzystość soczewek wewnątrzgałkowych, dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby wykształcić w nich nawyki zdrowego spędzania wolnego czasu bez dostępu do urządzeń cyfrowych. Nadmiernej ekspozycji powinny też szczególnie unikać osoby po czterdziestym roku życia, ponieważ dochodzi wtedy do naturalnego osłabienie akomodacji oka, a także mniejszej ochrony siatkówki.

Nie znaczy to jednak, że inne grupy wiekowe mogą do woli patrzeć w ekrany smaftfonów, ponieważ prędzej czy później będzie to miało swoje konsekwencje. Lepiej zatem zrezygnować z przeglądania mediów społecznościowych do poduszki na rzecz zdrowszego snu i lepszego wzroku na lata. Z pewnością warto się także zabezpieczyć poprzez stosowanie odpowiednich szkieł okularowych. Dla osób, które spędzają wiele godzin przez monitorami polecana są okulary z filtrem chroniącym przed światłem niebiesko-fioletowym, które neutralizują negatywne działanie światła emitowanego przez ekrany komputerów, chroniąc komórki siatkówki.

Podsumowując, światło niebieskie występuje w naturze i reguluje dobowy rytm życia. Oprócz tego jego źródłem są także monitory urządzeń cyfrowych, które emitują groźne pasma niebieskofioletowe. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z rozdrażnieniem, bezsennością, a przede wszystkim pogorszeniem wzroku, najlepiej ograniczyć korzystanie z komputerów czy smartfonów do niezbędnego minimum.