Czym jest grawerowanie laserowe?

grawerowanie laserowe

Technika grawerowania laserowego jest niezwykle efektowna. Wyróżnia się niesamowitą dokładnością oraz trwałością znakowania. Grawer wykorzystywany jest do wykonywania indywidualnych motywów i projektów. Dzięki niemu można też nadać nieco osobistego charakteru gotowym wyrobom. Metoda grawerowania laserowego daje możliwość naniesienia dowolnego wzoru na dowolnych materiałach. Dowiedz się, na czym polega i jak najlepiej ją wykorzystać.

Na czym polega grawerowanie laserowe?

Grawerowanie laserowe to metoda wykonywania wzorów takich jak napisy czy logo za pomocą wiązki lasera. Zanim zacznie się cały proces, należy oczywiście przygotować projekt. Do tego wykorzystuje się różne programy graficzne. Następnie wzór wysyłany jest do lasera za pomocą specjalnego sterownika. Wtedy rozpoczyna się właściwy proces grawerowania.

Grawer laserowy polega na wypaleniu przez promień lasera odwzorowanego kształtu w twardych przedmiotach. Mimo braku możliwości zastosowania różnych kolorów elegancja i estetyka takich wzorów nadają ciekawego, niepowtarzalnego stylu.

Jakie są techniki grawerowania laserowego?

Grawerowanie, tak samo, jak drukowanie, może być wykonywane różnymi technikami. Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby wypalania wzorów. Tym standardowym jest grawerowanie rastrowe, podczas którego grafika złożona z pikseli wykonywana jest wiersz po wierszu i punkt po punkcie. W przypadku drugiej metody, jaką jest grawerowanie wektorowe, grafika składa się z krzywych i linii. Odczytywane są one kolejno przez laser. Ten proces nazywany jest często „rowkowaniem”.

Grawerowanie rastrowe sprawdza się o wiele lepiej w przypadku wielkopowierzchniowych projektów takich jak wypełnione litery, obrazy, pieczątki czy duże wzory wypalane w drewnie. Cienkie linie zostaną idealnie odwzorowane przez grawerowanie wektorowe. Wybranie odpowiedniej metody może nie być proste. Dlatego sprawę te warto oddać w ręce profesjonalistów. Firma Druk dla Ciebie wykona znakowanie z najwyższą precyzją.

Jakie są największe zalety grawerowania laserowego?

Metoda grawerowania laserem ma wiele zalet. Przede wszystkim warto wspomnieć, że projekty wykonane tą techniką wyróżniają się wysoką estetyką. Co więcej, realizacja zleceń przebiega bardzo szybko. Do innych istotnych zalet zaliczyć można:

  • powtarzalność wykonywania nawet skomplikowanych detali,
  • realizację indywidualnych projektów,
  • odporność na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne np. ścieranie,
  • wyjątkową trwałość wzorów.

Cały proces mimo wykorzystania nowoczesnych, zaawansowanych narzędzi nie generuje bardzo wysokich kosztów.

Gdzie wykorzystuje się grawerowanie laserowe?

Znakowanie laserowe ma wiele zastosowań. Cieszy się przez to coraz większą popularnością zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw o różnym profilu działalności. Grawerowanie wykorzystuje się m.in. do:

  • personalizowanych prezentów,
  • gadżetów firmowych i reklamowych,
  • identyfikatorów,
  • oznaczania nagród i trofeów,
  • tabliczek informacyjnych, stempli i szyldów.

Grawerowanie laserowe to metoda znakowania odpowiednia do różnego typu materiałów. Dzięki bezkontaktowej obróbce możliwe jest wykonanie najdrobniejszych szczegółów z najwyższą precyzją.