
Fleksografia to stosunkowo nowa, jednak bardzo szybko rozwijająca się technologia. Początkowo była wykorzystywana do produkcji niskogatunkowych wydruków, jednak wraz z rozwojem zyskała na jakości i z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Jak powstaje druk fleksograficzny? Gdzie znajduje swoje zastosowanie? Jakie są jego zalety? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu.
Jak powstaje druk fleksograficzny?
Jak tłumaczy specjalista z firmy FUJIFILM Sericol: Fleksografia to jedna z metod druku. Nazwa pochodzi z języka greckiego od słowa flekso, co oznacza giętki. Technika polega na użyciu giętkich, elastycznych form drukarskich wykonywanych z polimerów czy kauczuku syntetycznego oraz ciekłych, szybkoschnących farb. Cały proces opiera się na pracy kilku cylindrów. Jeden z nich pobiera farbę z pojemnika, przenosi ją na cylinder aniloxowy, w którym wnika do niewielkich zagłębień, a następnie transportuje preparat na cylinder formowy z formą drukową. Ostatnim krokiem jest wykorzystanie cylindra dociskowego, który z odpowiednią siłą odbija obraz na materiale. W taki sposób powstaje druk fleksograficzny.
Ozdabianie opakowań i inne zastosowania
Fleksografia jest jedną z najbardziej uniwersalnych technik druku. Za jej pomocą można zadrukować każde podłoże, które przejdzie przez maszynę zwojową, zarówno równe, jak i o nieregularnej powierzchni, w tym między innymi tradycyjny papier, materiały syntetyczne, tworzywa sztuczne czy folię. Druk fleksograficzny cieszy się dużą popularnością w branży opakowań. Obecnie blisko 80% wszystkich opakowań ozdabianych jest właśnie tą metodą. Stosowany jest do produkcji plastikowych toreb, etykiet samoprzylepnych, a także tekturowych oraz kartonowych pudełek. Z uwagi na stały rozwój tej metody pojawia się również coraz więcej jej zastosowań. Fleksografia cieszy się coraz większą popularnością np. w branży tekstylnej.
Jakie zalety ma druk fleksograficzny?
- Jedną z największych zalet druku fleksograficznego jest jego wszechstronne zastosowanie. Możliwość zadruku wielu rodzajów powierzchni otwiera niemal nieograniczone możliwości.
- Na uwagę zasługuje także jakość wydruku. Nowoczesne maszyny drukują z rozdzielczością zbliżoną do druku offsetowego.
- Dużą zaletą jest możliwość szybkiego wykonania dużych nakładów. Dzięki zastosowaniu farb szybkoschnących zadruk błyskawicznie wysycha, co umożliwia ciągłą pracę.
- Druk fleksograficzny zapewnia możliwość druku rolowego, co pozwala uzyskać materiał z ciągłym motywem, bez widocznych połączeń, gotowy do indywidualnego przycięcia.
- Możliwość szybkiego wprowadzania zmian w formach drukowych.