Czym jest druk fleksograficzny?

Flexographic printing machine with an ink tray, ceramic anilox roll, doctor blade and a print cylinder with polymer relief plate stuck on it. In-line press machine. Rotary or Flexo printing machine. (Flexographic printing machine with an ink tray, cer

Fleksografia to stosunkowo nowa, jednak bardzo szybko rozwijająca się technologia. Początkowo była wykorzystywana do produkcji niskogatunkowych wydruków, jednak wraz z rozwojem zyskała na jakości i z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Jak powstaje druk fleksograficzny? Gdzie znajduje swoje zastosowanie? Jakie są jego zalety? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu.

Jak powstaje druk fleksograficzny?

Jak tłumaczy specjalista z firmy FUJIFILM Sericol: Fleksografia to jedna z metod druku. Nazwa pochodzi z języka greckiego od słowa flekso, co oznacza giętki. Technika polega na użyciu giętkich, elastycznych form drukarskich wykonywanych z polimerów czy kauczuku syntetycznego oraz ciekłych, szybkoschnących farb. Cały proces opiera się na pracy kilku cylindrów. Jeden z nich pobiera farbę z pojemnika, przenosi ją na cylinder aniloxowy, w którym wnika do niewielkich zagłębień, a następnie transportuje preparat na cylinder formowy z formą drukową. Ostatnim krokiem jest wykorzystanie cylindra dociskowego, który z odpowiednią siłą odbija obraz na materiale. W taki sposób powstaje druk fleksograficzny.

Ozdabianie opakowań i inne zastosowania

Fleksografia jest jedną z najbardziej uniwersalnych technik druku. Za jej pomocą można zadrukować każde podłoże, które przejdzie przez maszynę zwojową, zarówno równe, jak i o nieregularnej powierzchni, w tym między innymi tradycyjny papier, materiały syntetyczne, tworzywa sztuczne czy folię. Druk fleksograficzny cieszy się dużą popularnością w branży opakowań. Obecnie blisko 80% wszystkich opakowań ozdabianych jest właśnie tą metodą. Stosowany jest do produkcji plastikowych toreb, etykiet samoprzylepnych, a także tekturowych oraz kartonowych pudełek. Z uwagi na stały rozwój tej metody pojawia się również coraz więcej jej zastosowań. Fleksografia cieszy się coraz większą popularnością np. w branży tekstylnej.

Jakie zalety ma druk fleksograficzny?

  • Jedną z największych zalet druku fleksograficznego jest jego wszechstronne zastosowanie. Możliwość zadruku wielu rodzajów powierzchni otwiera niemal nieograniczone możliwości.
  • Na uwagę zasługuje także jakość wydruku. Nowoczesne maszyny drukują z rozdzielczością zbliżoną do druku offsetowego.
  • Dużą zaletą jest możliwość szybkiego wykonania dużych nakładów. Dzięki zastosowaniu farb szybkoschnących zadruk błyskawicznie wysycha, co umożliwia ciągłą pracę.
  • Druk fleksograficzny zapewnia możliwość druku rolowego, co pozwala uzyskać materiał z ciągłym motywem, bez widocznych połączeń, gotowy do indywidualnego przycięcia.
  • Możliwość szybkiego wprowadzania zmian w formach drukowych.