Biała herbata, pomimo swoich niezwykłych właściwości, wciąż nie jest zbyt popularna i niewiele osób zdaje sobie sprawę, co może zyskać, regularnie ją pijąc. Czym różni się od innych rodzajów herbat i co ją charakteryzuje?
Jak powstaje biała herbata?
Proces jej powstawania jest bardzo zbliżony do tego, który stosuje się przy produkcji herbaty zielonej. Różnica polega na tym, że aby uzyskać ten rodzaj herbaty, należy zebrać pąki i młode liście wiosną. Dzięki temu nie są narażone na nadmierne działanie promieni słonecznych, przez co nie produkują chlorofilu. Jest to barwnik, który sprawia, że liście nabierają zielonego koloru. Przez brak słońca dochodzi do zwiędnięcia liści. Najpierw poddawane są one obróbce termicznej, a następnie są suszone. Proces jest niezbyt skomplikowany i nie wymaga złożonych działań. W jego wyniku powstaje susz, z którego otrzymuje się napar o delikatnym kolorze, smaku i aromacie.
Jakie ma właściwości?
Biała herbata jest niezwykle zdrowa i ma wiele właściwości, które mogą pozytywnie wpłynąć na działanie całego organizmu. Oto niektóre z nich.
- W tym niezwykłym napoju znajduje się najwięcej antyoksydantów, które zapewniają ochronę przed wolnymi rodnikami, uszkadzającymi zdrowe komórki w Twoim organizmie.
- W liściach znajduje się mnóstwo substancji czynnych biologicznie. Wśród nich wyszczególnić można aminokwasy, witaminy czy mikroelementy takie jak fluor, czy mangan.
- Biała herbata zwalcza również tak zwany „zły” cholesterol, wspomagając z kolei ten „dobry”.
- Wykazano pozytywny wpływ tego napoju na układ krwionośny oraz serce.
- Dodatkowo ma działanie antybakteryjne i chroni przed wirusami.
- Co ciekawe, ma zbawienny wpływ na zęby oraz dziąsła.
- Poprawia wygląd skóry.
Jak stosować białą herbatę?
Picie herbaty może wydawać się niegroźne, ale ze względu na występujące w niej substancje czynne, biała odmiana musi być stosowana z umiarem, tak samo, jak w przypadku czerwonej herbaty. Zawiera ona duże ilości kofeiny, której działanie ma duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Nie ma pewnej, bezpiecznej ilości, którą możesz spożyć w ciągu dnia. Podaje się, że nie powinno przekraczać się 5 filiżanek, ale wszystko zależy od Twojego organizmu, przyjmowanych leków oraz wielu czynników zewnętrznych. Dlatego warto obserwować swój organizm i samemu lub w porozumieniu z lekarzem, ustalić bezpieczną dzienną ilość białej herbaty.
Zdrowotny napój, jakim jest biała herbata, może mieć niezwykle pozytywny wpływ na Twoje zdrowie oraz samopoczucie. Nie zapominaj jednak, aby zachować umiar w jej spożywaniu.