Czym charakteryzują się profesjonalne stroje kolarskie?

Czym charakteryzują się profesjonalne stroje kolarskie?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze często myślą, że wystarczy w tym przypadku sięgnąć po krótkie spodenki i t-shirt. Jednak na ogół szybko przekonują się, że takie ubranie nie gwarantuje odpowiedniego komfortu. Jak zatem wyglądają profesjonalne stroje kolarskie? Co warto na ich temat wiedzieć?

Dlaczego stroje kolarskie mają tak duże znaczenie?

Od ubioru w dużej mierze zależy komfort jazdy na rowerze i efektywność całego treningu. Nieodpowiednie stroje kolarskie są przyczyną powstawania bolesnych otarć, a także niewielkich urazów. Te wprawdzie dla zdrowia groźne nie są, ale mogą skutecznie zniechęcić do uprawiania sportu. 

Warto też wiedzieć o tym, że profesjonalne stroje kolarskie stanowią dla ciała kolejną barierę ochronną. Chronią skórę przed chłodem czy promieniowaniem słonecznym. Mogą pomagać w odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz. 

Jak nie powinien ubierać się kolarz?

Na pewno profesjonalne stroje kolarskie nie powinny przypominać klasycznej odzieży sportowej. Ta sprawdzić się może w najlepszym przypadku na szkolnych lekcjach wychowania fizycznego. Krótkie spodenki i t-shirt nie są w stanie zapewnić ciału odpowiedniej ochrony i nie poprawiają komfortu treningu. Jest wręcz odwrotnie.

Zazwyczaj wysoka jakość idzie w parze z nieco wyższą ceną. Tanie stroje kolarskie są wykonane z kiepskich materiałów. W czasie jazdy szybko wyjdą ich mankamenty. Na pewno w tym przypadku nie warto oszczędzać. Wiedzą o tym wszyscy doświadczeni kolarze. 

Jakie ubranie sprawdza się w przypadku jazdy na rowerze?

W gorące dni wystarczy sięgnąć po spodenki i koszulkę – stworzone specjalnie dla kolarzy. Jesienią potrzebna będzie już bluza lub nawet kurtka rowerowa. Warto postawić także na dłuższe spodenki, komin czy rękawiczki. Oczywiście na rowerze jeździć można także i zimą. Podstawą jest zawsze odpowiedni strój kolarski. Musi on dobrze przylegać do ciała, ale jednocześnie nie powinien ograniczać ruchów. Dobrze, gdy odprowadza pot na zewnątrz ciała.