Czy można zamontować duże okna w 1 dzień? Odpowiedź Cię zaskoczy

W czasie budowy domu masz wrażenie, że wszystko trwa długo, a na pewno dłużej niż zakładałeś. Zazwyczaj to prawda – oczekiwanie na pozwolenia, dostawców, monterów, wybór materiałów i technologii, porównywanie cen. Twoja cierpliwość jest wystawiana na próbę wiele razy, ale przy instalacji okien może być zupełnie inaczej! Okazuje się, że dobra ekipa przeprowadzi go nawet w 1 dzień.

Co wpływa na czas montażu okien?

Załóżmy, że okna są już gotowe do odbioru, a może nawet zostały przewiezione na plac budowy i czekają na montaż. Ile to potrwa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ czas potrzebny na zamknięcie budynku zależy od kilku czynników:

  • liczebności ekipy monterów,
  • liczby, rozmiaru okien oraz ich wagi,
  • rodzaju konstrukcji zastosowanej w stolarce otworowej,
  • sposobu osadzenia i zakotwiczenia okien w murze,
  • wybranej metody termoizolacji.

Wielu specjalistów, jak również inwestorów jest zgodnych, że czasem najbardziej problematyczne i czasochłonne jest dostarczenie okien i drzwi na budowę. Sporo z nich powstaje w miejscach, gdzie dojazd jest kiepski, a nawet zaimprowizowany na bitej czy żwirowej drodze. Jeżeli założymy, że okna już dotarły i czekają na montaż, otwory w ścianach są idealnie przygotowane, a ekipa jest zwarta i gotowa, wyposażona w odpowiedni sprzęt jak np. kompaktowy mini żuraw to termin 1 dnia na montaż okazuje się bardzo realny.

Jak przebiega montaż okien?

Zazwyczaj, w przypadku tradycyjnych okien o nieskomplikowanej konstrukcji przyjmuje się, że montaż jednego elementu trwa około godziny. Dużo zależy od tego, ile jest okien oraz monterów. Jeżeli zgrany zespół posługuje się dodatkowo fachowymi maszynami, to czas instalacji znacznie się skraca, a Ty nie musisz się obawiać fuszerki.

Dbałość o szczegóły podczas montażu okien

Montaż okien zaczyna się od rozstawienia klocków podporowych i przymocowania ram do murów. Następnie przyklejany jest parapet i na nim osadza się okno. Taka konstrukcja jest odpowiednio izolowana przy pomocy taśmy wewnętrznej przeznaczonej do profili drewnianych lub PVC. Kolejną warstwą termoizolacyjną jest aplikacja piany uszczelniającej, którą od czynników zewnętrznych chroni dodatkowa warstwa taśmy. Dobra izolacja oznacza zlikwidowanie mostków termicznych, a także stanowi barierę dla wnikania wilgoci. Na koniec folię się zrywa, a zakamarki odkurza.

Montaż okien może przebiec szybko pod warunkiem, że monter jest doświadczony, obiekt odpowiednio przygotowany do osadzenia elementów stolarki okiennej i drzwiowej, a na wyposażeniu ekipy znajduje się profesjonalny sprzęt.