Czy można przeciwdziałać recesji dziąseł?

Recesja dziąseł jest schorzeniem, które odbija się niekorzystnie na estetyce zębów i powoduje przykre objawy bólowe. W hamowaniu rozwoju tej przypadłości kluczową rolę odgrywa profilaktyka – jej zaniedbanie może doprowadzić nawet do utraty uzębienia. Przedstawiamy przyczyny powstawania i możliwości skutecznego leczenia recesji metodami nieinwazyjnymi i chirurgicznymi.

Recesja dziąseł polega na ich cofaniu się i odsłanianiu szyjek, a następnie korzeni zębów. Zęby wydają się dłuższe i mogą ulegać rozchwianiu. Typowym objawem jest pojawienie nadwrażliwości: przyjmowanie zimnych pokarmów skutkuje bólem, który może towarzyszyć również szczotkowaniu zębów. Nieleczona recesja prowadzi do osłabienia, a w skrajnym przypadku utraty uzębienia.

Czy można odwrócić proces cofania się dziąseł?

Przyczyną recesji mogą być uwarunkowania genetyczne, paradontoza (zapalenie przyzębia), niewłaściwa higiena dziąseł (używanie zbyt twardych szczoteczek) czy wadliwe ustawienie zębów. Czy recesja dziąseł może się cofnąć? – to pierwsze pytanie, które stawia sobie każdy pacjent.

Odpowiedzi udziela ekspert z hurtowni medycznej Limedic: – Samoczynny powrót dziąseł na właściwe miejsce nie jest możliwy. Jednak można skutecznie spowolnić lub zahamować rozwój recesji. Pierwszym krokiem jest usunięcie działającej przyczyny, czyli wyleczenie stanów zapalnych, zabiegi oczyszczające kieszonki dziąsłowe, leczenie endodontyczne lub ortodontyczne. Ważne jest też stosowanie właściwych technik codziennego czyszczenia zębów. Wymienione działania lecznicze są konieczne, aby zatrzymać proces cofania się dziąseł. Natomiast przywrócenie zębom właściwej ochrony wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego.

Celem wszystkich zabiegów, które są związane z leczeniem recesji dziąseł, jest zapewnienie właściwej osłony korzeniom zębów. Pozostawienie szczeliny pomiędzy dziąsłem a ścianą zęba prowadzi do gromadzenia się w niej i rozkładu resztek organicznych, ułatwia tworzenie się kamienia nazębnego i powstawanie powikłań zapalnych. Bardzo głębokie kieszonki dziąsłowe uniemożliwiają utrzymanie właściwej higieny, co sprzyja rozwojowi paradontozy i próchnicy.

Metody leczenia recesji dziąseł

Sposoby leczenia recesji polegają na przywróceniu właściwej pozycji dziąseł. Różnice pomiędzy nimi polegają na stopniu inwazyjności:

  • przeszczep tkanki łącznej – najbardziej radykalna i inwazyjna metoda, która znajduje zastosowanie w zaawansowanych stadiach choroby: zabieg polega na pobraniu tkanki np. z podniebienia i przeszczepienie jej w miejsce, w którym doszło do odsłonięcia korzenia zęba – wykonanie opisanych operacji poprzedza głębokie czyszczenie zębów, a w razie potrzeby także leczenie kanałowe,
  • plastyka przedsionka jamy ustnej – jeżeli przestrzeń pomiędzy wewnętrzną powierzchnią wargi i zębami jest zbyt płytka, to może wystąpić zjawisko odciągania dziąseł, co prowadzi do ich recesji: zabieg polega na wycięciu łoża w przedsionku i pokryciu go tkanką nabłonkową, pobraną z podniebienia,
  • wykorzystanie sąsiedniego dziąsła – zabieg polega na nasunięciu na odsłonięty korzeń dziąsła z sąsiadującego zęba: nowe ustawienie należy ustabilizować szwami,
  • wstrzyknięcie kwasu hialuronowego – ostrzykiwanie brodawek międzyzębowych kwasem hialuronowym pozwala zniwelować pustą przestrzeń pomiędzy dziąsłem a ścianą zęba, co przyczynia się do spowolnienia lub całkowitego zatrzymania recesji dziąseł,
  • zabezpieczenie korzenia zęba materiałem kompozytowym – do tego celu można użyć kompozytów światłoutwardzalnych, np. wypełnienia Gradia Direct w wersji Anterior, które pozwala stworzyć jednolitą, gładką warstwę ochronną – zabieg poprawia komfort pacjenta (zmniejszenie nadwrażliwości) i poprawia przyleganie dziąsła do ścianki zęba, co skutkuje powstrzymaniem postępów recesji,
  • wyrównanie korzenia zęba – istotą zabiegu jest wygładzenie powierzchni korzenia nad i pod linią dziąsła, które przysuwa się i dokładniej przywiera do ściany zęba – zabieg może być bardzo skuteczny w przypadku, gdy nie powstał jeszcze ubytek w tkance dziąseł.

Efektywność opisanych zabiegów jest uzależniona od jakości wykonania i stopnia zaawansowania choroby. Najskuteczniejszy, choć najbardziej inwazyjny i kosztowny, jest przeszczep tkanki łącznej. Pozwala on nie tylko pokryć korzeń zęba, lecz także przy okazji pogrubić dziąsło i w ten sposób przeciwdziałać ponownemu cofnięciu się dziąsła.