Niektóre pary decydują się na ślub, a niektóre twierdzą, że jest to niepotrzebne. Mimo wszystko ślubów i wesel jest bardzo dużo, zarówno kościelnych, jak i cywilnych. Powody, dla których ludzie biorą śluby, są różne, zaczynając od miłości, aż po sprawy finansowe.
Jakie korzyści płyną z małżeństwa?
Nie wszystkie pary decydują się na ślub z powodu miłości i chęci bycia razem na zawsze. Małżeństwo przynosi korzyści takie jak: wspólność majątkowa, o ile nie została podpisana intercyza, możliwość uzyskania kredytu, wspólne rozliczanie się z podatków. Poza tym małżonkowie mogą liczyć na przychylność ze strony instytucji takich jak: urząd skarbowy, szpital, poczta, policja. Para żyjąca w konkubinacie ma problemy z uzyskaniem informacji o stanie zdrowia partnera, który przebywa w szpitalu. Część z par, które decydują się na ślub, robią to z powodu wiary i chęci złożenia przysięgi przy świadkach. Poza tym ślub wpływa pozytywnie na relacje małżonków, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Bycie mężem i żoną wpływa także na poczucie odpowiedzialności za rodzinę, małżonkowie kierują się dobrem rodziny przy podejmowaniu ważnych decyzji.
Małżeństwo- jakie minusy?
Małżeństwo nie jest negatywną instytucją, lecz gdy decyzja o jego zawarciu została podjęta zbyt pochopnie, okazuje się, że działa destrukcyjnie na oboje małżonków oraz dzieci. Wtedy prędzej, czy później decydują się na rozwód Łódź, Kraków, czy Warszawa to miasta, w których szybko i łatwo można znaleźć informacje na temat procedur rozwodowych lub gdzie można udać się na terapię małżeńską. Czasem rozwód jest nieunikniony, lecz nie każdy kryzys małżeński musi się tak skończyć. W przypadku, gdy jedno z małżonków jest oszukiwane, zdradzane, bądź mamy do czynienia z przemocą lub hazardem, często takie małżeństwa się rozpadają. Małżeństwo oznacza wspólność majątkową, zatem cały majątek, ale także długi są wspólne. To z pewnością duży minus małżeństwa.
Młodzi ludzie obawiają się brać ślubów, ponieważ nie chcą zepsuć relacji, wolą żyć bardziej swobodnie, skupiając się na karierze zawodowej i swoim rozwoju. Inne pary zaś nie myślą o ślubie, dlatego, że nie stać ich na zorganizowanie ślubu i wesela. Z czasem dochodzą do wniosku, że nie jest im to do niczego potrzebne.