Cyfryzacja biznesu – wady i zalety

Rozwój technologii przyczynił się do tego, że w wielu sektorach biznesowych archiwa i biurowe segregatory zostały zastąpione elektronicznymi dokumentami. Intensywną digitalizację możemy obserwować od niedawna, jednak jej udział w światowej optymalizacji tradycyjnych zbiorów jest bardzo duży.

Przedsiębiorstwa wykorzystujące zdobycze teleinformatycznej technologii są bardziej rozwojowe niż tradycyjne firmy. Zdecydowana większość z nich realizuje założenia dynamicznego wzrostu, a nie zostaje przy strategii zachowania stanu obecnego.

Korzyści

Duże znaczenie w procesie cyfryzacji gospodarki mają bezgotówkowe systemy płatności online. Przedsiębiorcy, korzystający z tego internetowych modułów transakcyjnych mogą włączyć opcję programów lojalnościowych oraz zbudować dobre relacje z klientami. Cyfryzacja płatności obejmuje również usługi dostawców prądu, gazu itd. W energetyce obsługa klienta przenoszona jest ze stacjonarnych oddziałów do zdalnych kanałów internetowych oraz telefonicznych. Cyfryzacja pozwala ponadto dobrze zorganizować pracę zatrudnionych osób. Nowoczesne technologie wykorzystywane są w szkoleniach oraz systemach wdrażania konkretnego projektu. Cyfryzacja umożliwia również odpowiednią i szybką komunikację w obrębie organizacji.

Wady

Postęp technologiczny wymusza niejako na właścicielach firm wprowadzenie rozwiązań, które uzależnione są od stałych dostaw energii elektrycznej, łączności radiowej oraz sieciowej. Nie da się również ukryć, że rynek cyfryzacji nieustannie ewoluuje i wprowadzone zmiany wymagają nieustannego monitoringu i udoskonaleń. Klienci otaczani są nadmiarem informacji, które trudno im zapamiętać. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dzisiaj stanowi standard. W XXI wieku powszechny problem stanowi „information fatigue”. Firmy muszą więc zabiegać o to, by wyróżnić się na rynku. Nowoczesne technologie wymagają również odpowiednich kompetencji oraz doświadczenia. Przedsiębiorcy często muszą z tego powodu zatrudniać wyspecjalizowanych pracowników, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Rozwój technologii i internetu miał duży wpływ na świat biznesu. Tak ekspansywna cyfryzacja wymaga jednak nieustannego udoskonalania systemów bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że polskie przedsiębiorstwa będą korzystały ze zdobyczy technologii, by rozwijać procesy dystrybucji oraz sprzedaży.