Co zyskujemy, wybierając wózek z nosidełkiem?

Wybór wózka dziecięcego to niezwykle ważna decyzja, w końcu można z niego korzystać codziennie aż do 4 roku życia dziecka. Wykonanie analizy własnych potrzeb oraz przyjrzenie się z bliska kilku modelom może w dużym stopniu ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji. Producenci i sprzedawcy oferują różne kombinacje, a jedno z nich to wózek dziecięcy z nosidełkiem. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać wózek 3w1.

Popularny wózek z nosidełkiem czyli zestaw 3w1 to połączenie wózka z gondolą, spacerówką oraz fotelikiem samochodowym z kategorii 0 – potocznie nazywanym nosidełkiem. Te 3 elementy, które są z sobą całkowicie kompatybilne, ułatwią rodzicom pierwsze wyjazdy i spacery z maluszkiem. Każda część z zestawu ma inne funkcje – warto się z nimi zapoznać.

Nosidełko jako element zestawu 3w1

Zacznijmy od fotelika samochodowego, który jest bez wątpienia najważniejszym elementem zestawu, który tworzy wózek z nosidełkiem. Łupina lub nosidełko jest niezbędne w celu podróżowania samochodem z noworodkiem już od pierwszych dni życia. Kategoria 0+ obejmuje przedział wagowy od 0 do 13 kg. To jedyny model, który można zamontować na ramie wózka. Fotelik powinien umożliwiać dziecku podróż w wygodnej pozycji. Należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia nosidełka. Przy zbyt małym kącie nachylenia oparcia w foteliku, dziecko w czasie podróży może mieć trudności z oddychaniem. Zbyt płaska pozycja fotelika nie zapewni dziecku odpowiedniego zabezpieczenia w razie nagłego hamowania. Poza tym tylko odpowiednia pozycja nie obciąża niewykształconego u noworodka kręgosłupa. Dobrze więc, przed wyborem nosidełka, przymierzyć go do samochodu i sprawdzić czy zapewni optymalną ochronę dla maluszka.

Każdy dobry fotelik samochodowy jest testowany przez niemiecką instytucję ADAC. Podczas imitacji kolizji na terenie laboratorium, eksperci sprawdzają, na jakie uszkodzenia narażone są dzieci w foteliku w czasie zderzenia. Po analizie różnych kolizji każdy testowany model otrzymuje noty. Ich suma tworzy ostateczną ocenę. I tak nosidełka mogą otrzymać od 1 do 5 gwiazdek, gdzie im wyższa nota, tym fotelik bezpieczniejszy.

Niezbędne wyposażenie fotelika

Aby fotelik chronił maluszka podczas podróży, powinien mieć wewnętrzne pasy bezpieczeństwa, regulowany zagłówek oraz wbudowane osłony boczne chroniące podczas kolizji bocznej. Wszystkie modele z kategorii 0-13 kg montuje się tyłem do kierunku jazdy, można to zrobić zarówno przy pomocy samochodowego pasa bezpieczeństwa jak i bazy z wbudowanym systemem Isofix.

A co takiego fotelik samochodowy ma wspólnego z wózkiem? Już tłumaczymy. Dzięki specjalnym adapterom fotelik można zainstalować na ramie wózka. Chociaż takie rozwiązanie może wydać się na pierwszy rzut okiem „dziwne”, to jednak w rzeczywistości jest niezwykle praktyczne.

Dlaczego warto wybrać wózek z nosidełkiem?

Aby przybliżyć Wam działanie tego zestawu, odniesiemy się do jednej z wielu codziennych sytuacji. Wybierając się z noworodkiem na zakupy do supermarketu, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko zaśnie jeszcze podczas jazdy autem. Wówczas, po przybyciu na miejsce, wystarczy wyciągnąć fotelik z dzieckiem i ustawić go na ramie wózka w adapterach. Po delikatnym dociśnięciu i usłyszeniu charakterystycznego „klik” – gotowe! To sygnał, że fotelik jest prawidłowo wpięty do adapterów. I można ruszać w drogę. Cały proces jest na tyle prosty, że noworodek będzie mógł kontynuować drzemkę, a rodzice spokojnie wykonać zakupy.

Oczywiście łupina nie może być zastępowana gondolą. Dziecko, poza samochodem, powinno podróżować w niej okazjonalnie. Nie powinno się brać tego rozwiązania pod uwagę, jeśli w planie jest na przykład kilkugodzinne zwiedzanie miasta. Jednak w sytuacjach awaryjnych, krótkodystansowych, nosidełko bardzo ułatwia rodzicom wykonywanie codziennych obowiązków, przy jednoczesnym sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Wygodna gondola

Kolejnym elementem zestawu 3w1 jest gondola. Ułożony na płasko materacyk zapewnia dziecku odpowiednią pozycję podczas spaceru. Budka ochrania je przed warunkami atmosferycznymi, a wysokie boki zapewniają bezpieczeństwo. W gondoli dzieci podróżują najczęściej do około 6 miesiąca życia. W tym czasie maluszek staje się już bardziej samodzielny i potrafi siedzieć, a to już odpowiedni moment na wymianę gondoli na siedzisko spacerówki.

Funkcjonalna spacerówka do 15 kg lub 22 kg

Spacerówka jest trzecim i ostatnim elementem zestawu 3w1. Przeznaczona jest dla dzieci, które nie przekroczyły wagi 15 lub 22 kg – próg wagowy zależy od homologacji wózka. Spacerówka jest siedziskiem z regulowanym kątem nachylenia oparcia. Dzięki tej funkcji dziecko może zarówno wygodnie siedzieć, jak i spać podczas spaceru. Niektóre modele pozwalają na odwrócenie siedziska tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Miękkie i obszerne siedzisko z regulowanym podnóżkiem zapewnia maluchowi komfortowy czas spędzony w wózku podczas każdego spaceru.

Wózek gondola w zestawie z nosidełkiem to propozycja dla rodziców, którzy cenią funkcjonalne rozwiązania. Specjalne adaptery zapewniają szybki montaż oraz stabilną pozycję podczas spaceru. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba budzić dziecka przed każdorazową zmianą środka transportu. To wygodne i praktyczne połączenie.