Co zrobić z pustą działką?

Jest wiele możliwości zagospodarowania pustej działki, wszystko zależy od tego, czy ma służyć tylko w sezonie letnim, czy może jest miejscem do zamieszkania na stałe. Można postawić domek holenderski, drewniany lub całoroczny. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zbudowania domu bez pozwolenia.

Jak zagospodarować pusty teren?

Gdy mamy pusty teren, można go zagospodarować, sadząc tam drzewka ozdobne, owocowe oraz kwiaty. Aby można było korzystać z działki w sezonie letnim podczas urlopu lub weekendów warto postawić na niej mały domek letniskowy. Wbrew pozorom postawienie domku na działce nie jest, aż tak dużym wyzwaniem. Dużą popularnością cieszą się domki bez pozwolenia na budowę. Takie domki mogą mieć maksymalną wielkość 35 m2. Poza tym domki bez pozwolenia muszą spełniać następujące kryteria: domek musi być wolnostojący, parterowy oraz może znajdować się jeden domek na działce o wielkości 500 m2. Działkowicze chętnie korzystają z tej możliwości i stawiają na swoich terenach domki bez pozwolenia. Najczęściej na działkach można zaobserwować domki letniskowe, ale także garaże, oranżerie, altany oraz budynki gospodarcze. Wszystkie wymienione budynki można postawić bez pozwolenia na budowę.

Czy jest sens budować tam dom?

Budowa domku na działce nie musi wiązać się z wielkimi kosztami. Istnieje wiele możliwości postawienia domku, może to być tradycyjny murowany domek lub drewniany, do własnego montażu. Ta druga opcja jest dużo tańsza, dlatego może być w zasięgu ręki każdego, kto ma do zagospodarowania pustą działkę. Jeśli decydujemy się na drewniany domek, może on powstać nawet w ciągu jednego dnia. Wszystko zależy od ekipy, która go stawia. Trzeba pamiętać, że instalacje hydrauliczne oraz elektryczne mogą potrwać kilka dni. Poza tym trzeba taki domek wykończyć w środku. Jest możliwość ogrzewania takiego domku. Dzięki zainstalowaniu kominka można przebywać na działce nie tylko w ciepłe, letnie dni. Trzeba pamiętać, że wykonawcy takich domków mają w sezonie pełne ręce roboty, warto zatem znaleźć ekipę do budowy domku już zimą.