Co zrobić z odpadami remontowymi i budowlanymi?

Coraz większa dbałość o środowisko naturalne sprawia, że wywóz i segregacja odpadów podlega ścisłym przepisom. Mówią one m.in. o tym, że nie wszystkie śmieci można utylizować w tradycyjny sposób, czyli wyrzucając do kosza, a następnie np. do osiedlowego śmietnika. Problem pojawia się, kiedy ilość odpadów przekracza standardową normę lub mają one zbyt duży rozmiar. Takie śmieci pojawiają się zazwyczaj przy budowie, remoncie czy intensywnych pracach ogrodowych. Jak sobie z nimi poradzić?

Uwaga: odpady problematyczne!

Zgodnie z polskim prawem tzw. odpady problematyczne, czyli wszelkiego rodzaju śmieci budowlane i remontowe nie mogą być utylizowane w tradycyjny sposób. Co więcej, prawo zobowiązuje do dostarczenia takich odpadów do miejsca ich ponownego przetworzenia. Sposobów na pozbycie się odpadów budowlanych/ remontowych jest kilka. Można je na własny koszt odstawić do PSZOK-ów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych) lub skorzystać z wygodniejszego rozwiązania, jakim jest zamówienie specjalnego kontenera na odpady. O tym, jak wynająć kontener na gruz w szczegółach można dowiedzieć się na stronie firmy Kontenery Green Tree.

Kiedy warto wynająć kontener na gruz?

Remont, prace rozbiórkowe, usunięcie z mieszkania/domu starych mebli i uszkodzonych sprzętów, zaawansowane prace w ogrodzie – w tych sytuacjach kontener na śmieci będzie niezbędny. Dzięki firmom, które wywożą gruz, będzie można pozbyć się śmieci, których nie można wyrzucić do tradycyjnych śmietników, a także składować na posesji. Specjalne kontenery to także remedium na niebezpieczne odpady np. azbest czy wełnę mineralną.

Który kontener na śmieci wynająć?

Oferta specjalnych kontenerów na śmieci jest szeroka. Występują one w kilku rozmiarach oraz typach. Rodzaj kontenera powinno się dopasować do odpadów, jakie mają być do niego wyrzucane. Inny będzie potrzebny na odpady zmieszane, inny na gruz budowlany. Przemyśleć należy również rozmiary tego specjalnego pojemnika na śmieci. Osoby prywatne najczęściej decydują się na małe kontenery o pojemności 5-7 m3, większe pojemniki np. 36 m3 to natomiast popularne rozwiązanie w dużych spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.

Odpady remontowe i budowlane to nie mały problem zarówno na posesji prywatnej, jak i osiedlu. Aby się ich pozbyć, najwygodniej skorzystać z pomocy firmy wywożącej gruz i inne problematyczne odpady. Wypożyczenie kontenera na śmieci to idealne i proste rozwiązanie, z którego warto skorzystać, kiedy wiemy, że wyrzucane śmieci mogą sprawić problem przy tradycyjnej utylizacji.