Co zrobić, aby dywaniki łazienkowe posłużyły nam przez dłuższy czas?

dywaniki-łazienkowe

Wyjście z wanny lub spod prysznica na chłodne płytki nie jest zaliczane do przyjemnych doznań. Na szczęście na rynku są dostępne dywaniki łazienkowe, które nie dość, że są przyjemne w dotyku, to skutecznie chłoną wodę. Jak należy dbać o dywanik łazienkowy, aby nie stał się siedliskiem niebezpiecznych bakterii? Czy takie tekstylia łazienkowe można prać w pralce?

Dywaniki łazienkowe — jak czasem je czyścić?

Ciepło oraz wilgoć sprawiają, iż bakterie rozwijają się w zaskakująco szybkim tempie. Takie warunki występują właśnie w dywanikach łazienkowych. To miejsce stanowi cudowną krainę także dla pleśni czy grzybów. Aby chronić siebie i domowników przed niekorzystnym działaniem niektórych drobnoustrojów, dywaniki łazienkowe należy prać raz w tygodniu — nie rzadziej.

Pranie ręczne czy pralka — co jest lepsze dla dywanika łazienkowego?

Większość dywaników łazienkowych cechuje się doszytą metką, na której umieszczone zostały i formacje dotyczące sposobu czyszczenia. Przeważnie dywaniki łazienkowe, które wykonane zostały z materiału, można prać w pralce w temperaturze, która nie przekracza 49 stopni Celsjusza. Do prania nie powinno się dodawać wybielaczy, octu, czy też innych mocnych środków piorących. Ze względu na antypoślizgowe powierzchnie dywanik najlepiej suszyć na powietrzu i nie stosować w tym celu grzejników. Na mocniejsze zabrudzenia zalecane jest ręczna likwidacja plam. Potraktowanie dywaników żrącymi środkami czystości lub wysoką temperaturą może przyczynić się do odbarwienia, lub zniszczenia struktury materiału.

Jaki dywanik będzie najlepszym wyborem do łazienki?

Dywaniki łazienkowe mogą być mocnym akcentem kolorystycznym, który ożywi całe wnętrze łazienki lub też delikatnym dodatkiem, którego głównym zadaniem jest podkreślenie wyjątkowego wyglądu podłogi. W przypadku gdy nasz dywanik będzie kolorem zgrywał się z pozostałymi tekstyliami łazienkowymi (szlafrok, ręczniki, ściereczki), to będzie tworzył z nimi wspólną całość, której największym atutem będzie perfekcjonizm. Jakie są najpopularniejsze dywaniki łazienkowe? Do najtańszych dywaników łazienkowych zaliczane są te, wykonane z pianki lub maty piankowej. Nie są one złym wyborem, lecz te tańsze mogą szybko się kruszyć, drżeć lub pęcznieć od wody. Powszechne są także dywaniki gumowe, które nie nasiąkają wodą, ale także są one mniej przyjemne w dotyku. Najprzyjemniejsze w dotyku są dywaniki bawełniane, które swoim wyglądem zbliżone są do prawdziwego, puchatego dywanu. Ich jedynym minusem jest podatność na kumulowanie wilgoci, w związku z czym wymagają ciągłej pielęgnacji.