Co working? Co to jest. Wady i zalety.

Z naszych analiz wynika, iż tak zwany co working staje się coraz popularniejszym sposobem pracy – zarówno w kraju nad Wisłą jak i poza jego granicami. Na czym rozwiązanie takie polega oraz dlaczego jest tak chętnie wybierane przez rodaków? Czy ma ono jakieś istotne wady o których należy pamiętać? Na wszystkie te odpowiedzi postaramy się odpowiedzieć w ramach naszego dzisiejszego artykułu.

Mówiąc możliwie najprościej, co working jest modelem pracy w przestrzeni otwartej (open space), w przypadku której właściciel udostępnia osobom zainteresowanym poszczególne przestrzenie robocze lub też całe segmenty biura, jednocześnie zapewniając im dodatkowe udogodnienia, takie jak bezproblemowy dostęp do znajdującej się w pobliżu sali konferencyjnej, czy też zaopatrzenie przestrzeni biurowej w niezbędne z punktu nowoczesnych przedsiębiorstw wyposażenie i multimedia.

Po taki model pracy sięgają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy to z różnych powodów pragną ograniczyć koszty prowadzonej działalności, szczególnie w sytuacji gdy głównymi odbiorcami usług lub towarów mają być nie klienci lokalni, a użytkownicy globalnej sieci Internet o określonych preferencjach. Jak bowiem wiadomo, wynajem całego lokalu biurowego na własność, szczególnie w dogodnej lokalizacji, może okazać się wyzwaniem będącym znacznie poza możliwościami finansowymi osoby dopiero co stawiającej pierwsze kroki w danej branży. Całkowicie inaczej prezentuje się sytuacja z wynajmem jedynie niewielkiej przestrzeni roboczej w biurze, która to najczęściej składa się z biurka, fotela oraz znajdujących się w ich pobliżu udogodnień. Pozwoli to na poczynienie znacznych oszczędności w ujęciu długoterminowym, natomiast środki, których nie pochłonie prowadzenie firmy przeznaczać można na przykład na jej dalszy rozwój czy też na prowadzenie działań marketingowych mających na celu dotarcie do możliwie jak największej liczby potencjalnych konsumentów.

Okazuje się jednakże, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, bowiem z co workingu z pewnością nie będą zbyt chętnie korzystali przedstawiciele zawodów wymagających maksymalnego skupienia, w przypadku których najmniejszy nawet błąd może przynieść poważne problemy finansowe lub też nadszarpnięcie dobrego imienia prowadzonej firmy. Warto także zwrócić uwagę na niemalże absolutny brak prywatności, który wielu przedsiębiorcom może nie przeszkadzać, innym natomiast może całkowicie uniemożliwiać realizowanie powierzonych im zadań.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych modelów pracy, tak i co working okazuje się nie być rozwiązaniem dla każdego. To przede wszystkim doskonała alternatywa dla przedsiębiorców poszukujących daleko idących oszczędności, którym dodatkowo nie przeszkadza nieprzerwany kontakt z innymi osobami oraz niemalże całkowity brak osobistej przestrzeni. Jeżeli kwestie te przez naszych czytelników uznawane są za barierę nie do przeskoczenia, o wiele korzystniejszym okazać się może wynajem biura w modelu tradycyjnym, które to będzie nieco droższe, jednakże zapewni im spokój oraz maksymalny komfort pracy.