Co stosować na mokry kaszel?

Mokry kaszel to prawdziwe utrapienie przeziębionych osób – zwłaszcza w godzinach porannych, gdy kaszel ma tendencję do nasilania się. Zwykle stanowi następstwo kaszlu suchego, lecz nie jest to regułą. Mówimy o nim wtedy, gdy podczas kaszlenia pojawia się odkrztuszanie plwociny zalegającej w drogach oddechowych. Czym może być spowodowany mokry kaszel i jak sobie z nim radzić? Czy wystarczą domowe sposoby, czy może jednak warto zwrócić się po pomoc do farmaceuty lub lekarza?

Co może być przyczyną mokrego kaszlu?

Mokry kaszel jako następstwo kaszlu suchego występuje przez podrażnienie receptorów nerwowych, które znajdują się w przełyku. Odczuwamy to zwykle jako nieprzyjemne drapanie bądź ucisk, który zmusza nas do tego, by odkaszlnąć. Kaszel ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. W przeciwieństwie do suchego kaszlu jest on mniej gwałtowny, może jednak być bardzo nieprzyjemny dla osób przeziębionych – zwłaszcza w miejscach publicznych, gdzie swobodne odkaszlnięcie jest utrudnione. Plwocina może być koloru żółtego bądź podchodzącego pod zieleń, co wskazuje na charakter ropny lub biała/przezroczysta, co wskazuje na charakter śluzowy.

Kolor plwociny jest istotny w momencie, w którym chcemy rozpoznać przyczynę mokrego kaszlu. Ropna wskazuje na infekcję bakteryjną, na przykład związaną z zapaleniem zatok czy płuc. Ciemna plwocina występuje także na początku przeziębień, następnie zmieniając swoją barwę na jaśniejszą. Przezroczysta wydzielina może być spowodowana infekcją wirusową, a w przypadku, w którym jest wyjątkowo lepka, wskazuje na reakcję alergiczną. Należy zwracać szczególną uwagę na zawartość plwocin – jeśli występują w niej grudki, może to oznaczać grzybicę dróg oddechowych. Natomiast krew w śluzie to objaw między innymi ostrego zapalenia płuc bądź oskrzeli, a nawet gruźlicy i raka płuc.

Lek na kaszel mokry – domowy czy z apteki?

W początkowej fazie możemy leczyć kaszel domowymi metodami, takimi jak syrop z cebuli, który działa wykrztuśnie i wspomaga pozbywanie się wydzieliny. W tym celu pomóc może także nacieranie klatki piersiowej maściami rozgrzewającymi, oklepywanie pleców i nawilżanie powietrza w pomieszczeniu (suche powietrze podrażnia drogi oddechowe, co nasila objawy). W sytuacji, w której domowe sposoby nie działają, warto skonsultować się z farmaceutą i spytać o odpowiedni lek na kaszel mokry. Prawdopodobnie zaproponuje on preparat wykrztuśny, bazujący na substancjach takich jak acetylocysteina, gwajafenezyna czy ambroksol. Jeśli jednak lek na kaszel nie przyniesie oczekiwanych efektów i po siedmiu dniach od rozpoczęcia kuracji objawy nie ustąpią, wizyta u lekarza będzie nieunikniona.