Co się zalicza do odpadów wielkogabarytowych?

Choć większość odpadów produkowanych przez mieszkańców jest wrzucana do pojemnika na odpady komunalne, to część z nich nie może tam trafiać. Wynika to m.in. z możliwości zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Dobrym przykładem są odpady niebezpieczne, takie jak przepracowane oleje, zużyte akumulatory, żarówki, a także sprzęt elektryczny. Do pojemników na odpady komunalne nie można również wrzucać odpadów wielkogabarytowych, które jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają się dużymi rozmiarami. Aby się ich legalnie pozbyć, można skorzystać m.in. z usług profesjonalnej firmy, oferującej wywóz odpadów.

Odpady wielkogabarytowe – informacje w pigułce

W trakcie przeprowadzania remontu mieszkania lub domu wytwarzamy bardzo dużą ilość odpadów. Część z nich to czysty gruz budowlany, którego z powodzeniem możemy wykorzystać ponownie, np. podczas wykonywania wylewki. Niestety nawet niewielki remont generuje problematyczne odpady wielkogabarytowe. Co do nich zaliczamy?

  • Przede wszystkim warto przypomnieć, że odpady wielkogabarytowe, nie tylko ze względu na swój rozmiar, ale również masę, nie mogą być mieszane z odpadami komunalnymi. Śmieci tego typu to przede wszystkim meble. Bez znaczenia z czego są wykonane, zaliczamy je do odpadów wielkogabarytowych.
  • Warto pamiętać, że odpadami wielkogabarytowymi nie są pralki, lodówki, suszarki elektryczne, telewizory, odkurzacze, blendery, głośniki oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Przez meble rozumie się nie tylko stoły, ławy, krzesła, szafki, komody i szafy, ale również łóżka, materace, duże dywany oraz meble ogrodowe. Ponadto, do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy także duże zabawki, rowery i sprzęt sportowy cechujący się znacznymi rozmiarami.

Legalny wywóz odpadów wielkogabarytowych

Profesjonalne firmy oferujące wywóz odpadów dysponują ogromnymi kontenerami, które są w stanie pomieścić meble, łóżka, rowery, kanapy i inne tego typu rzeczy. Wystarczy zamówić usługę tego typu, a doświadczony kierowca przywiezie odpowiednio duży kontener i wyładuje go w wyznaczonym miejscu. Korzystając z usług sprawdzonych przedsiębiorstw mamy pewność, że nasze odpady trafią w specjalnie zabezpieczone miejsce. Samodzielne przewożenie np. mebli, w wielu przypadkach bywa problematyczne, a nawet niebezpieczne.

Ponadto, istnieje duże ryzyko uszkodzenia samochodu, a nawet stłuczenia szyby. Kolejną kwestią jest opłacalność. Niestety pojazdy osobowe cechują się stosunkowo małą powierzchnią załadunkową, dlatego w przypadku dużej ilości odpadów, czas potrzeby na ich przewiezienie znacząco się wydłuża.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Usuń Gruz – wywóz odpadów Poznań