Co musisz wiedzieć o rozliczeniu w UK?

Praca za granicą jest bardzo atrakcyjna pod wieloma względami. Wiele osób wyjeżdża do Anglii choćby tylko dla samego zarobku. Warto jednak poznać nieco więcej aspektów, które mówią o zaletach pracy w tym kraju i jednoczesnego mieszkania i pracowania w Polsce.

Jak załatwić zwrot podatku z Anglii?

Choć systemy podatkowe tych dwóch krajów są naprawdę różne, to w każdym z nich podatnik za pracę musi zapłacić podatek dochodowy. Jest to dość logiczne i pracując w Anglii, zawsze się go zapłaci, niezależnie od tego, ile czasu się tam spędzi.

W pewnym momencie jednak przychodzi czas na rozliczenia i wtedy właśnie można zapłacony podatek dochodowy odzyskać. Starać się o taki zwrot można po zakończeniu roku podatkowego, który akurat w Anglii, podobnie jak w Polsce, kończy się w kwietniu. Od tego czasu podatnik ma aż 4 lata na to, aby ubiegać się o zwrot podatku z Anglii. Każdy chyba doskonale wie, że jeśli mieszka w Polsce i otrzyma zwrot podatku płaconego w funtach, to może z tego uzbierać się naprawdę ładna suma.

Skąd wynika możliwość uzyskania zwrotu podatku z Anglii?

Jest to między innymi fakt, że jeśli ktoś posiada stałe miejsce pobytu w Polsce i to tutaj ma swój ośrodek życiowy i spędza większość dni w roku (przynajmniej połowę), to musi również właśnie w Polsce rozliczyć się z podatku dochodowego. Jednak jeśli ktoś pracowałby część czasu w Anglii i tam płacił podatek dochodowy, a następnie musiałby rozliczyć się z podatku w Polsce, w tym również uwzględniając zarobki zagraniczne, to oczywiste jest, że doszłoby do podwójnego opodatkowania. Dlatego też zawarte umowy międzynarodowe umożliwiają zwrot podatku z Anglii na naprawdę dogodnych warunkach.

Są to umowy, które mówią o uniknięciu podwójnego opodatkowania. Takie umowy istnieją między wieloma państwami w całej Europie, dzięki temu podatnik może liczyć na sprawiedliwość, mimo że niektóre kraje mogą poczuć się pokrzywdzone. Wszystko jednak oparte są na regułach, które wprowadzają ogólną sprawiedliwość.

Gdzie starać się o zwrot podatku z Anglii?

Jeśli podatnik samodzielnie chciałby wystąpić o taki zwrot podatku z Anglii, to mogłoby go nieco przerosnąć. Nie dosyć, że w grę wchodzi tutaj dokumentacja podatkowa, to jeszcze do tego wszystko jest w języku angielskim. A przecież nie każdy musi władać nim biegle, szczególnie na poziomie, który umożliwia swobodne komunikowanie się językiem urzędowym.

Starając się o zwrot podatku z Anglii, najlepiej jest się udać do specjalistycznego biura, które właśnie zajmuje się takimi sprawami. Dzięki temu wszystko będzie o wiele prostsze, zadziała sprawniej, no i oczywiście można mieć pewność, że urząd nie odrzuci wniosku o zwrot podatku z Anglii, ze względu na jakieś braki formalne.

W Polsce są specjaliści, którzy znają się zarówno na polskim prawie podatkowym, angielskim, jak i międzynarodowym. Właśnie takim osobom warto ufać i szukać ich, gdy do rozwiązania czeka właśnie taka kwestia. Wiele osób może na tym zyskać co najmniej setki złotych, jak i w niektórych przypadkach nawet większe kwoty. Każdy przypadek oczywiście jednak jest badany indywidualnie i już na tym etapie można mniej więcej oszacować, na jakie kwoty można liczyć.

Mimo że na zwrot takiego podatku są aż 4 lata od daty zakończenia roku podatkowego, to nie warto czekać. Gdy już ktoś wie, że ma taką możliwość, to należy od razu znaleźć osobę, która pomoże w uzyskaniu zwrotu i zacząć działać. Tak naprawdę nie da się w 100% określić, czy też zwrot uzyska się szybko i prosto, dlatego lepiej jest mieć jakiś bufor bezpieczeństwa, na wypadek niepowodzenia i żeby mieć czas na kolejne próby.

Zwrot podatku z Anglii może być wysokim zastrzykiem gotówki, która szczególnie się przyda, gdy przyjdzie do rozliczeń podatku w Polsce, ponieważ należy liczyć się z tym, że pracując za granicą i następnie wykazując te dochody w deklaracji podatkowej, będzie trzeba się z nich rozliczyć pod względem podatkowym.