Ciekawe pomysły na kominek w rustykalnym wnętrzu

Interior living room with fireplace, two seater sofa, red carpet, a wooden coffee table on an oak floor.

Styl rustykalny to idealne rozwiązania dla osób, które przepadają za estetyką tradycyjnych, wiejskich chat. W domach tak urządzonych pojawia się dużo drewna i kamienia, powszechne są kwiatowe akcenty oraz miłe dla oka odcienie brązu, żółci, beżu. Idealnym, a wręcz niezbędnym uzupełnieniem tego typu wnętrz jest kominek, które wprowadza dużo ciepła – dosłownie i w przenośni. Jak powinien on wyglądać, by tworzył z salonem spójną całość?

Materiały przede wszystkim

Styl rustykalny wymaga odpowiednich materiałów. Nie inaczej jest w przypadku kominków w tej estetyce – do ich zbudowania używa się klasycznych surowców budowlanych, takich jak naturalny kamień, np. piaskowiec, cegły czy drewno. Przed podjęciem decyzji o doborze materiałów warto zapoznać się z ich cechami charakterystycznymi. Chodzi nie tylko o estetykę, ale również funkcjonalność kominka. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład wykonanie obudowy kominka z cegieł szamotowych, które mają zdolność do akumulowania ciepła – dzięki temu nawet po wygaśnięciu ognia kominek wciąż przez jakiś czas będzie dogrzewał wnętrze. Kominek powinien być postawiony na podeście z płytek kamiennych lub ceramicznych. Nie tylko będzie się wtedy dobrze prezentował – takie podłoże zapobiegnie ewentualnemu rozprzestrzenianiu się ognia, jeśli z paleniska przypadkowo wystrzeli iskra lub kawałek płonącego drewna.

Palenisko – otwarte czy zamknięte?

W dzisiejszych czasach powszechnie stosowanym rozwiązaniem w konstrukcji kominków są specjalne wkłady, wyposażone w przeszklone drzwi. Wkład tego typu znacząco poprawia parametry energetyczne kominka – dzięki niemu mamy większy wpływ na wydajność i prędkość spalania drewna. Wkład może być ponadto wyposażony w płaszcz wodny, służący do ogrzania wody, która następnie kierowana jest do zasilenia grzejników w pomieszczeniach domu. Krótko mówiąc – zamknięty wkład kominowy to idealne rozwiązanie, jeśli kominek ma nie tylko wyglądać, ale również stanowić dodatkowe źródło ciepła. Szeroki wybór wkładów kominkowych znajdziemy w ofercie firmy TanieKominy.pl. Innym rozwiązaniem są kominki z paleniskiem otwartym, ale stosuje się je już dziś stosunkowo rzadko, ponieważ nie dają one żadnej kontroli nad tym, ile drewna spalamy ani ile ciepła możemy z niego pozyskać. Ich zaletą jest za to bardzo wysoka estetyka – dobrze wykonany kominek z otwartym paleniskiem będzie wyglądał dokładnie tak jak klasyczne kominki w prawdziwych wiejskich domach z minionych wieków.

Jak umieścić kominek?

Kominki w stylu rustykalnym to konstrukcje o sporych rozmiarach, dlatego bardzo ważne jest umieszczenie ich w dobrym miejscu. Jeśli nasz salon jest sporych rozmiarów, nie powinniśmy mieć problemu z zaaranżowaniem go w taki sposób, by kominek mógł zostać umieszczony przy ścianie. W mniejszych pomieszczeniach zalecanym rozwiązaniem jest postawienie kominka w rogu, w taki sposób by front paleniska znajdował się pod kątem 45 stopni w stosunku o ścian. W ten sposób lepiej wykorzystamy dostępną przestrzeń.