Chromoterapia co o niej wiesz?

Kolory mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Już cztery tysiące lat temu odkryto, że barwy wpływają na nasze życie i zdrowie. Z tego odkrycia korzysta dziś chromoterapia, czyli leczenie kolorami.

Kolory potrafią wprowadzać równowagę w naszym organizmie. Z jednej strony mogą działać pobudzająco a z drugiej potrafią uspokajać. Już w starożytnym Egipcie stosowano terapie przy użyciu różnych kolorów. Kładziono chorych ludzi w pomieszczeniach, w których promienie słoneczne przebijały przez cienkie barwne tkaniny zawieszone w oknach.  Kolory wywoływały pozytywne reakcje w organizmie, co wspomagało proces leczenia. Ostatnimi czasy ta alternatywna forma medycyny powraca do łask. Można ja wykorzystywać na mnóstwo sposobów, począwszy od kolorów ubrań, wystroju wnętrz, poprzez spożywanie pokarmów o określonych barwach.

Barwy sa postrzegane poprzez siatkówkę oka jako energia. Oko człowieka wykazuje odmienną wrażliwość na różne barwy. Postrzegając kolor, nasz mózg wysyła do gruczołów sygnały w postaci neuroprzekaźników. W ten sposób powstaje reakcja hormonalna.

Chromoterapia polega na dostosowaniu określonego koloru, a raczej długości fal świetlnych do leczenia danego schorzenia. W oparciu o te założenia ustalono, że barwy ciepłe pobudzają aktywność człowieka, natomiast barwy zimne uspokajają. Posuwając się dalej, udowodniono, że dzięki kolorom można przyspieszyć proces leczenia wielu chorób. Na świecie istnieją szpitale, w których ściany sa pomalowane na kolor, który wspomaga leczenie pacjentów, w zależności od ich potrzeb.

Jakie uczucia mogą w nas wywoływać poszczególne kolory? Pomarańczowy wywołuje radość, czerwony pobudza, zielony uspokaja, turkusowy zwiększa odporność, niebieski pomaga w odzyskaniu spokoju i ukojenia.

Chromoterapia nie powinna być stosowana na własną rękę, gdyż może wywołać wiele skutków ubocznych.

Trzeba pamiętać o tym, że chromoterapia w żadnym stopniu nie jest w stanie zastąpić tradycyjnych metod leczenia. Może to być jedynie proces towarzyszący i wspomagający konwencjonalne terapie.