Chodniki łazienkowe – jaki wybrać dywanik do łazienki?

Chodniki łazienkowe to pozornie drobny element wystroju pomieszczenia kąpielowego, a mimo to jest nieodzowną częścią niemal każdej łazienki. Dywanik łazienkowy spełnia zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Czym należy kierować się podczas wyboru chodnika łazienkowego?

Chodniki łazienkowe – od czego powinien zależeć nasz wybór?

Wyjście z przyjemnego porannego prysznica czy ciepłej, relaksującej kąpieli w wannie na śliskie płytki łazienkowe może okazać się niezbyt przyjemnym doświadczeniem. Dlatego większość z nas preferuje po wyjściu z wanny czy prysznica czuć pod bosymi stopami ciepło i miękkość. Dobrze dobrany chodnik łazienkowy zapewni nie tylko komfort dla bosych stóp, ale również zwiększy bezpieczeństwo w łazience. Nie mniej ważna jest jego funkcja dekoracyjna. Właściwie dobrany do wystroju łazienki dywanik sprawi, iż pomieszczenie stanie się bardziej przytulne i nabierze ciekawego charakteru.

Chodniki łazienkowe – na sezon, a nawet na całe lata

Chodniki łazienkowe są inwestycją nadmiernie obciążającą domowy budżet. Najtańsze z nich można kupić już za 20-30 zł. Średnia półka cenowa to chodniki łączące niewygórowaną cenę (50-100 zł) i satysfakcjonującą jakość. Dostępne są także na rynku produkty klasy premium, wykonane ze znakomitej jakości naturalnych materiałów. Ich ceny zazwyczaj nie są niższe niż 200 zł, a czasem przekraczają nawet 300 zł. To spora suma jak za niewielki kawałek tkaniny, jednak jest to wydatek na lata. W przypadku, gdy naszymi preferencjami są częste zmiany we wnętrzu, można rozważyć tańszą opcję i zmieniać chodniki łazienkowe w zależności od nastroju. Szczególnie iż jest on często jedynym elementem dekoracyjnym w niedużych łazienkach w bloku. W neutralnie urządzonym pomieszczeniu kąpielowym zmiana dywanika może w dużym stopniu zmienić charakter tego pomieszczenia.

Chodniki do łazienki – z czego są wykonane?

Producenci dywaników łazienkowych do produkcji swoich produktów wykorzystują sporą gamę materiałów – od gumy i tworzyw, przez sztuczne włókna, po ekokauczuk i naturalną bawełnę. Od jakości i rodzaju użytych materiałów zależy cena dywanika. Wyróżniamy następujące chodniki łazienkowe:

  • Dywaniki gumowe – wykonane są z tworzywa gumowego. Izolują stopy od chłodnej posadzki i są antypoślizgowe, jednak komfort użytkowania, szczególnie odczucia sensoryczne, pozostawiają wiele do życzenia. Przeważnie mają także niezbyt wyszukane wzornictwo, ale doskonale prezentują się w łazienkach urządzonych w stylu loftowym lub industrialnym. Są trwałe, szybko je się suszy i łatwo czyści.
  • Maty PCV – to względnie niedroga opcja. Takie maty są dostępne w wielu kolorach i wzorach. Sprzedawane są z rolek i kupuje się je na centymetry, co sprawia, że nie ma problemu z dopasowaniem ich wielkości. Wykonane są z ciepłego i przyjemnego w dotyku materiału antypoślizgowego. Łatwo się je czyści – można je także uprać w pralce, jak i cechują się tym, że szybko schną. Jest to opcja niskobudżetowa.
  • Dywaniki z włókien sztucznych – wykonane są przeważnie z podgumowanego poliestru bądź poliamidu. Dostępne w wielu kolorach, fakturach i rozmiarach. Są bardzo przyjemne i ciepłe w dotyku, spełniają również funkcje antypoślizgowe. Cechują się tym, iż można je prać w pralce i dość szybko schną.
  • Dywaniki z włókien naturalnych – są miękkie, cieplutkie, a stąpanie po nich to prawdziwa przyjemność. Od spodu konieczne jest zastosowanie warstwy antypoślizgowej – na przykład kauczuku lub gumy, w przeciwnym razie dywanik będzie ślizgał się po posadzce łazienkowej czy gładkich płytkach. Można je suszyć w suszarce i prać w pralce – jednak dla pewności zawsze warto sprawdzić zalecenia rekomendacje producenta.
  • Dywaniki bambusowe i drewniane podesty – przeważnie wykonane są z niewielkich kawałków zaimpregnowanego materiału połączonych cienkim sznurkiem lub gumkami. Są one trwałe, łatwe w utrzymaniu i antypoślizgowe, brakuje im jednak miękkości. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu eko oraz łazienkach w klimacie SPA.