Treningi i wszelka aktywność fizyczna ma doskonały wpływ na odporność i zdrowie. Oczywiście powinny być one wykonywane w określony sposób oraz w dopasowanych do sił ilościach. Żaden sport nie jest zdrowy, gdy ciało nie jest do niego przygotowane i odpowiednio rozgrzane. W wielu przypadkach konieczne są regularne treningi zwiększające wydolność organizmu. Aktywny tryb życia jest coraz popularniejszy i warto dołączyć do tego trendu dla własnego zdrowia i kondycji. Odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb sport będzie przyjemnością, a nie wysiłkiem. Jakie ćwiczenia można wykonywać w domu czy na zewnątrz, aby zwiększyć swoją wytrzymałość? Czy trening cardio musi odbywać się na siłowni? Jak nie przesadzić z tego typu ćwiczeniami? W jaki sposób trening wytrzymałościowy, przeprowadzony w poprawny sposób, wpływa na działanie organizmu?
Jakie ćwiczenia wchodzą w zakres treningu cardio?
Głównym celem treningu tego typu jest zwiększenie wydajności organizmu. Z tego powodu w zestawie ćwiczeń znajdują się takie, które mają wpływać na pobudzenie mięśnia sercowego do wzmożonej pracy – konsekwencją jest tutaj również szybszy oddech. Taka praca powinna utrzymywać się przez dłuższy okres czasu. Ze względu na długotrwałość warto posiadać do treningu cardio odpowiedni ekwipunek: dobre buty fitness damskie, wygodny strój sportowy pozwolą na zwiększenie osiągów organizmu. Należy pamiętać, że trening tego typu można wykonać w domu, na świeżym powietrzu i na siłowni: obejmować będzie zarówno biegi, jak i serie ćwiczeń, a nawet jazdę na rowerze.
Do jakich granic wykonywać ćwiczenia aby nie przetrenować organizmu i nie cierpieć z tego powodu?
Ze względu na długotrwały wysiłek, jakiemu poddany zostanie organizm, łatwo przetrenować się w czasie treningu cardio. Naciskanie na granice organizmu może skończyć się urazem i długotrwałą kontuzją. Aby tego uniknąć, konieczne jest stopniowe poszerzanie zakresu treningu, tak aby ciało miało czas na dostosowanie się do zmian. Dzięki temu wydolność serca i płuc ulegnie zwiększeniu.
Jak ćwiczenia cardio wpływają na organizm?
Naczelnym zadaniem ćwiczeń tego typu jest zwiększenie wydolności pracy ciała. Dotyczy to przede wszystkim mięśnia sercowego i płuc – stąd nazwa cardio. Intensywna praca układu oddechowego i krążenia powodują wtedy wyższe dostarczanie tlenu do organizmu – redukuje to ryzyko cukrzycy, nadciśnienia czy innych chorób cywilizacyjnych. Z pewnością warto ćwiczenia tego typu wprowadzić do swojego harmonogramu i cieszyć się ich efektami prozdrowotnymi.
W jaki sposób przygotować się do wykonywania ćwiczeń?
W przypadku każdych ćwiczeń, również tych wytrzymałościowych konieczne jest odpowiednie przygotowanie organizmu. Należy rozpocząć od rozgrzewki, która zaangażuje wszystkie partie mięśni – dzięki temu uniknie się ryzyka kontuzji. Warto również zaplanować to, jakie ćwiczenia będą wykonywane, tak aby nie trzeba było wymyślać ich na bieżąco. Odpowiedni ekwipunek przydaje się szczególnie w czasie aktywności na zewnątrz, ale również na siłowni.