20 bohaterów II Wojny Światowej, którzy ryzykowali życiem

20. Charles Coward

Znany też jako „hrabia Auschwitz”, był brytyjskim żołnierzem, pomagał uciekać Żydom z obozu i raz nawet sam się tam zakradł. O swoich doświadczeniach opowiedział na procesie norymberskim i procesie IG Farben.

19. Oskar Schindler

Na początku zatrudnił tysiąc Żydów do pracy w swoim biznesie, bo byli tanią siłą roboczą. Co zaczęło się jako zwykła maszynka do robienia pieniędzy, przekształciło się w ogromną operację ratowania ludzkich żyć. Schindler zaczął zatrudniać kobiety, dzieci, ludzi starszych i nawet kalekich.

18. Abdol Hossein Sardari

Kiedy był głową irańskiego konsulatu w Paryżu w 1941 roku, ratował irańskich Żydów, wmawiając nazistą, że od czasów imperium perskiego ci Żydzi mają zapewnioną protekcję. Udało mu się nawet przyznać irańskie paszporty nie-irańskim Żydom.

17. Chiune Sugihara

Był japońskim konsulem na Litwie. Sprzeciwił się poleceniom swojego rządu i rozdawał wizy wszystkim Żydom, bez względu na pochodzenie. Mówi się, że nawet podróżując pociągiem pisał wizy i wyrzucał je przez okno. Udało mu się pomóc ponad 6 tysiącom ludzi.

16. John Rabe

Kiedy Japończycy atakowali Chiny w Nanking, John Rabe był jednym z niewielu obcokrajowców, którzy zostali na miejscu. Utworzył Bezpieczną Strefę w Nanking. Wykorzystując swoje wpływy członka partii nazistowskiej opóźniał atak tak długo, jak to było możliwe. Dzięki temu uratował niemal ćwierć miliona chińczyków.

15. Monsignor Hugh O’flaherty

Znany z umiejętnego unikania pułapek zastawianych przez Gestapo, kiedy odwiedzał obozy dla jeńców wojennych i pomagał dostać się zarówno Żydom jak i zaginionym w akcji żołnierzom w bezpieczne miejsca.

14. Aristides de Sousa Mendes do Amaral e Abranches

Chociaż jego imię może być trudne do zapamiętania, to jego dokonania takie nie są. Rząd portugalski sprzeciwiał się pomaganiu Żydom, a Aristides mimo wszystko wydał dziesiątki tysięcy wiz. Uratował wiele żyć, a jednak w końcu został wygnany i zmarł w biedzie.

13. Necdet Kent

Był tureckim dyplomatą. Kiedy urzędował jako wicekonsul w Marsylii (1941-1944), uratował wielu Żydów, przyznając im tureckie obywatelstwo, mimo, że nie mieli odpowiednich dokumentów.

12. Douglas McArthur

Ważny gracz na arenie rozgrywek wojennych. Otrzymał Medal Honoru i był jednym z jedynie pięciu ludzi, którzy kiedykolwiek zostali generałami armii USA.

11. Alvin York

Sierżant York był jednym z najbardziej utytułowanych amerykańskich żołnierzy w I Wojnie Światowej. Otrzymał Medal Honoru za przeprowadzenie ataku na gniazda niemieckich karabinów maszynowych (zdobył ich 32, zabijając 28 niemieckich żołnierzy i zdobywając 132).

10. Jack Churchill

Brytyjski żołnierz, który walczył za pomocą długiego łuku, strzał i miecza.

9. Simo Hayha

Był fińskim snajperem, który potrafił pozostawać w ukryciu i zdejmować cele przy temperaturach sięgających -40 stopni Celsjusza. Armia Czerwona przeprowadzała całe kampanie, które miały na celu zlikwidowanie Simo. W końcu został postrzelony w szczękę przez innego snajpera, jednak do tej pory jest snajperem z największą ilością ofiar na koncie (505).

8. Henryk Sławik

Wydając fałszywe dokumenty polskiego obywatelstwa, uratował ponad 5 tysięcy węgierskich Żydów. W końcu został pojmany przez Niemców i stracony w obozie Mauthausen-Gusen.

7. Ernst Werner Techow

Chociaż cała historia okazała się później całkowicie bezpodstawna, amerykański dziennikasz George W. Herald pisał o francuskim kapitanie Legii Cudzoziemskiej o imieniu Tessier, którego spotkał w 1940 roku. Tessier miał być jakoby niemieckim zabójcą o imieniu Ernst Werner Techow, który zmienił swoje poglądy i zdecydował się walczyć z Nazistami.

6. Witold Pilecki

Jako ochotnik zgłosił się do roli szpiega w Auschwitz i dobrowolnie dał się tam zamknąć. Wewnątrz utworzył Związek Organizacji Wojskowej i sieć wywiadowczą, dzięki której wojsko na zewnątrz wiedziało co się dzieje w obozie. Wyszedł z Auschwitz i jego raporty, znane jako Raporty Pileckiego, były pierwszymi dokumentami opisującymi Holokaust.

5. Dimitar Peshev

Był wysoko postawionym politykiem w Bułgarii i Ministrem Sprawiedliwości. Sprzeciwił się zaleceniom rządu i zapobiegł deportacji ponad 48 tysięcy Żydów z jego kraju.

4. Matt Urban

Oficer amerykańskiej piechoty, wyróżniony za służbę na polu śródziemnomorskich i europejskich działań wojennych w czasie II Wojny Światowej. Wykazał się odwagą i siłą woli, a według Księgi Rekordów Guinessa z 1989 roku, był najbardziej udekorowanym żołnierzem armii USA.

3. Giovanni Palatucci

Kiedy naziści przejęli Fiume we Włoszech, Giovanni postanowił, że nie zrezygnuje z pozycji szefa policji, nawet, gdyby miało go to kosztować życie. Używał swoich wpływów, by zapobiegać zsyłkom Żydów do obozów koncentracyjnych, niszcząc dokumenty i będąc węzłem komunikacyjnym ruchu oporu. Chociaż miał bilet, dzięki któremu mógł uciec, wręczył go swojej żydowskiej narzeczonej, która salwowała się ucieczką do Szwajcarii. W końcu został pojmany przez Niemców i zgładzony w Dachau w lutym 1945 roku.

2. Audie Murphy

Kolejny amerykański żołnierz. Zataił swój prawdziwy wiek, by zgodnie ze swoim marzeniem zostać żołnierzem i został odznaczony Medalem Honoru w wieku 19 lat.

1. Irena Sendlerowa

Przebierała się za pielęgniarkę i przemycała żydowskie dzieci poza strefę konfliktu, dając je pod opiekę polskich rodziców zastępczych. Mimo, że naziści ją złapali i torturowali, przy pomocy przyjaciół udało jej się uciec i kontynuować akcję pomocy.