Błędy biura rachunkowego – kto ponosi odpowiedzialność?

Błędy związane z finansami firmy, zwłaszcza jeśli chodzi o naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń, są bardzo poważnym przestępstwem. Oczywiście osobą, która jest odpowiedzialna za wszystko, co dzieje się w firmie, jest jej właściciel. Niemniej jednak za kwestie finansowe odpowiada księgowy lub konkretna osoba zatrudniona w biurze księgowym.

Biuro księgowe czy księgowy na umowę?

Stanowisko głównego księgowego zatrudnionego czy to w zakładzie, czy też w biurze księgowym, przewiduje zwiększoną odpowiedzialność takiej osoby na kwestie finansowe danej firmy, przedsiębiorstwa itp. Z uwagi na to, że działalność księgowego może wpływać na różne kwestie sprawozdawczości, do jej uregulowania stosuje się różne przepisy, ustawy i inne regulacje. Oczywiście nie jest to tak, że każdy błąd niesie za sobą poważne konsekwencje. Gdyby tak było, biura księgowe byłyby puste, bo żadna osoba nie chciałaby zostać zatrudniona na stanowisku, które wiązałoby się z tak ogromnym stresem. W związku z tym poziom odpowiedzialności za ewentualne błędy biura księgowego ustalany jest w zależności od bezpośrednich przyczyn błędu i powagi konsekwencji.

Poza tym, w wielu przypadkach na księgowego, który popełnił błąd przy obliczaniu wynagrodzenia, można zastosować kilka rodzajów kar. Mogłaby być to kara administracyjna lub materialna za niewielkie wykroczenie. Natomiast najgorszą karą byłaby z pewnością kara dyscyplinarna albo zwolnienie ze stanowiska. Wielu księgowych boi się odpowiedzialności za wykonywane działania, ale ta praca niestety wiąże się z tym, że czasami błędy popełniane są nieświadomie. Jeśli księgowy jest uczciwy i rzetelnie wykonuje swoją pracę, z pewnością nie spotka go zbyt surowa kara za ewentualne błędy.

Komu powierzyć księgowość swojej firmy

Każdy, kto prowadzi własny biznes z pewnością zastanawiał się, komu powierzyć księgowość w firmie. Opcje są dwie, a właściwie trzy. Można powierzyć kwestie finansowe firmy jednej osobie – wykwalifikowanemu księgowemu. Taki wybór sprawdzi się, kiedy prowadzi się niewielkie przedsiębiorstwo. Jeśli jednak zarządza się dużym zakładem produkcyjnym i zatrudnia się setki osób, to wszystkie sprawy związane z księgowością lepiej powierzyć w ręce biura księgowego. Trzecia opcja to samodzielne prowadzenie księgowości. Jest taka możliwość, ale tylko wtedy, kiedy prowadzi się jednoosobową działalność i ma się pojęcie na temat spraw finansowo-rachunkowych, zna się przepisy prawne itp.

Pamiętajmy, że większość błędów popełnianych przez biura rachunkowe można poprawić i są one bezproblemowe. Trzeba więc rachunkowość firmy powierzyć w dobre ręce, by uniknąć podejmowania błędnych decyzji i zaniechań, które mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje dla całej firmy.

Potrzebujesz pomocy księgowego? Zapraszamy: księgowość Józefosław