Beton we wnętrzu – hit czy kit?

Beton architektoniczny, zwany również dekoracyjnym, to rozwiązanie, które obecnie bardzo często można spotkać we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym oraz minimalistycznym. To świetna alternatywa dla wszystkich, którym znudził się wciąż bardzo popularny styl skandynawski i chcą zaaranżować mieszkanie w nieco bardziej oryginalny sposób. Tego typu rozwiązania można wdrożyć w wielu wnętrzach. Część osób decyduje się najpierw np. na cięcie betonu, w ten sposób uzyskując dodatkowe przejście, a następnie nałożenie warstwy materiału dekoracyjnego.

Kiedy warto zdecydować się na beton we wnętrzu?

Beton architektoniczny jest bardzo podobny do tego, który wykorzystuje się do przygotowania wylewki. Zasadnicza różnica tkwi jednak w kolorze. Z uwagi na to, że materiał ma pełnić funkcje ozdobne, wyróżnia się bardziej wyrazistym odcieniem, który prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, nadając wnętrzu lekko surowy, ale przyjemny styl. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest niesamowita faktura, która wynika z faktu, że beton jest nakładany ręcznie. Dzięki temu mamy pewność, że ściana będzie jedyna w swoim rodzaju. Kiedy warto zdecydować się na taką opcję?

  • Beton dekoracyjny wspaniale komponuje się z wieloma elementami wyposażenia. Szary kolor należy do bardzo uniwersalnych, a co za tym idzie, mamy sporo możliwości aranżacyjnych.
  • To świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na wytrzymałości i trwałości. W tym przypadku nie trzeba obawiać się o uszkodzenia czy jakiekolwiek dziury. Co więcej, powierzchnię można skutecznie zabezpieczyć przed plamami, wykorzystując w tym celu specjalny impregnat.
  • Z uwagi na fakt, że wersja architektoniczna nie różni się zbytnio od konstrukcyjnej, jeśli w przyszłości zapragniemy zmian w domu lub mieszkaniu, możemy zdecydować się na cięcie betonu.

W jakich pomieszczeniach może pojawić się beton?

Dobrą informacją jest to, że opisywany materiał może ozdobić ściany lub ścianę w praktycznie każdym pomieszczeniu. Ciekawą opcją jest zwłaszcza kuchnia oraz łazienka. W tym przypadku będzie można skorzystać z właściwości betonu, związanych z odpornością na wysokie temperatury oraz wilgotność. Zdecydowana większość osób decyduje się jednak na jego obecność w salonie, na głównej ścianie. Umiarkowane wykorzystanie materiału jest bardzo ważne, gdyż w przeciwnym wypadku zamiast przyjemnego wnętrza, możemy przez przypadek stworzyć zimny bunkier, w którym przebywanie nie będzie zbyt komfortowe. Jeśli mamy wątpliwości co do aranżacji, warto skorzystać z pomocy dekoratora.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy DIAMENT-BUD – cięcie betonu Kraków.