Aranżacja salonu marzeń- jak ją wykonać?

Pokój wraz z kuchnią stanowią centralną część każdego mieszkania, w której to zazwyczaj toczy się całe życie rodzinne. To serce domu, w którym spędza się wspólnie czas i gdzie zaprasza się gości. Tym samym, pomieszczenie to z jednej strony powinno być przytulne i przyjemne do komfortowego wypoczywania, z drugiej strony powinno być modne, eleganckie i w pewien sposób reprezentacyjne. Będąc na etapie projektowania takiego wnętrza można poczuć się zagubionym. Gdzie szukać inspiracji na idealną aranżację salonu?

Zakup gotowego projektu wnętrza- czy warto się na to zdecydować?

Jest to doskonała opcja dla osób, które nie do końca swobodnie poruszają się w tematyce wnętrzarskiej, ale z drugiej strony chcą mieszkać modnie i z klasą. Mieszkanie jest bowiem elementem stylu życia i wpływa na jego jakość. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do biura projektowego, na przykład takiego jak Fabryka Projektów. Wielu architektów z miejsca będzie w stanie przedstawić ofertę wykonania projektu konkretnego wnętrza. Najczęściej, aranżacje wnętrz zawsze przebiega według podobnego planu:

  • Początek współpracy oznacza konieczność złożenia zamówienia na projekt i przesłania do architekta rzutów pomieszczenia lub jego zdjęć. Bardzo ważne jest też przesłanie konkretnych wymiarów. Zanim zacznie się etap projektowania, koniecznie trzeba przedstawić architektowi indywidualne wymagania, poinformować o preferowanej kolorystyce czy ulubionym stylu wnętrzarskim.
  • Zazwyczaj w ramach projektu zamawiający ma do dyspozycji 3 warianty projektu- jest to sprawdzona ścieżka do opracowania koncepcji idealnej. Warianty nie są przedstawiane na raz, a raczej następują po sobie.
  • Tutaj można zobaczyć przykładowe aranżacje salonu z aneksem. W ramach zakupionego projektu można liczyć na pełen projekt wraz z wizualizacjami, które pozwalają lepiej wyobrazić sobie efekt końcowy. Wraz z projektem można też otrzymać listę wszystkich wykorzystanych do niego produktów wraz z informacją o miejscu, gdzie można je zakupić.

A skąd czerpać inspiracje projektując na własną rękę?

Zakup projektu jest wygodnym rozwiązaniem. Wiele osób będzie jednak chciało wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować samodzielną aranżacje salonu. W takim przypadku dobrze jest pamiętać o kilku najważniejszych zasadach projektowania. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wybór preferowanej stylistyki- musi ona w takim samym stopniu odpowiadać wszystkim domownikom. A ponieważ bardzo ciężko jest sobie takie wnętrze wyobrazić, najlepiej przeglądnąć różnego rodzaju czasopisma wnętrzarskie, gotowe projekty w sieci czy obejrzeć programy o tematyce wnętrzarskiej. Znacznie łatwiej jest wybrać jedną z możliwych opcji, kiedy widzi się ich realizację w praktyce. To istotne, aby w przypadku salonu z kuchnią zadbać o jedną, spójną koncepcję wszystkich elementów wykończenia oraz wyposażenia w obrębie całego wnętrza. Podobna, spójna koncepcja powinna zostać zastosowana w przypadku komponowania palety kolorów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych zabiegów jest obecnie stawianie na stonowaną kolorystykę zarówno w przypadku wykończenia jak i mebli, natomiast mocne akcenty kolorystyczne można zastosować w dodatkach.

Jeśli chodzi o pomieszczenia, które jednocześnie mają pełnić szereg różnych funkcji- warto podzielić je na pewne funkcjonalne strefy. Jeśli metraż na to pozwala- otwarta kuchnia może zostać zaakcentowana wyspą. Osobno można wydzielić kącik jadalniany, a osobno kącik do czytania czy kącik telewizyjny. W wydzielaniu stref na otwartej koncepcji wnętrza bardzo pomocne są różne formy oświetlenia, o których zastosowaniu nie można zapomnieć.