Akryl budowlany to rodzaj uszczelniacza, który stosuje się do wypełniania rys, pęknięć czy niwelowania nieszczelności w porowatych materiałach tj. beton, tynk, drewno czy cegła. Akryl charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowań, dlatego można z jego pomocą wykonać wiele zadań podczas remontu i budowy. W poniższym artykule przedstawiamy, co warto o nim wiedzieć, aby samodzielnie użyć go w trakcie prac.
Właściwości akrylu
Masy akrylowe można stosować samodzielnie we wnętrzu, ponieważ nie mają zapachu, ani toksycznych substancji w składzie. Niektóre z nich np. akryl uniwersalny są odporne na niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie UV, dlatego bez problemu mogą być używane również na zewnątrz budynku. Akryl uniwersalny charakteryzuje się dużą elastycznością i odpornością na skurcz podczas wiązania. Co więcej, ma doskonałą przyczepność do różnych, porowatych podłoży budowlanych, a dzięki neutralności chemicznej, nie spowoduje niepożądanych skutków tj. korozji metali.
Zastosowanie akrylu
Masy akrylowe najczęściej stosuje się we wnętrzach. Szczególnie dobrze sprawdzają się przy spoinowaniu połączeń, uzupełnianiu szpar pomiędzy zastosowanymi elementami, czy wypełnianiu pęknięć w wylewkach, gładziach czy tynkach przed malowaniem lub szpachlowaniem – mówi Agata Kowalska, Dyrektor Produktu w firmie JURGA. – Za pomocą akrylu wykonuje się również połączenia ościeżnic okiennych czy drzwiowych oraz ścian z listwami podłogowymi. Należy jednak pamiętać, że uszczelniacze akrylowe nie sprawdzą się w miejscach narażonych na czasowy lub stały kontakt z wodą, ponieważ nie są odporne na długotrwałe działanie wilgoci.
Czym akryl różni się od silikonu?
Zarówno akryl, jak i silikon to środki, które są używane do uszczelniania, sklejania czy spoinowania. Oba produkty są najczęściej dostępne w tubach i aplikujemy je przy użyciu pistoletów Z tych powodów łatwo je ze sobą pomylić, jednak warto znać podstawowe różnice. Masy akrylowe twardnieją znacznie szybciej niż silikonowe, jednak mają mniejszą elastyczność. To sprawia, że spoiny wypełniane akrylem nie powinny być większe niż 20 mm. Od silikonów odróżnia je również możliwość malowania za pomocą dowolnego rodzaju farb.
Zastosowanie akrylu sprawia, że można precyzyjnie maskować wszystkie spoiny oraz zadbać o estetykę budynku, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przy pracach wykończeniowych niezwykle przydatny będzie lekki akryl szpachlowy. To wygodny i łatwy w użyciu produkt, dlatego bez problemu można stosować go samodzielnie podczas budowy czy remontu.