Akcesoria do rusztowań

rusztowania

Praca na rusztowaniu jest wyzwaniem samym w sobie, w końcu odbywa się na wysokości. Trudno więc dziwić się , że w obliczu możliwych zagrożeń dąży się do ich zminimalizowania oraz usprawnienia pracy poprzez korzystanie z różnych akcesoriów czy urządzeń. Które z nich są szczególnie przydatne. Czy warto je kupić?

Jakie akcesoria są obowiązkowe?

Niektóre z akcesoriów są obowiązkowe – bezpieczna praca bez nich jest praktycznie niemożliwa. Są to na przykład:

  • drabiny – owszem, da się korzystać z rusztowania bez nich, jednak aby zapewnić bezpieczeństwo bezsprzecznie należy zamontować zarówno drabiny, jak i włazy, tak aby osoby pracujące na rusztowaniu nie ryzykowały upadkiem wchodząc na wyższe poziomy. Oczywiście, wynajmując rusztowanie od renomowanej firmy, jak Skat Rusztowania nie będziemy mieć problemu z brakiem drabin. Jednak w przypadku napraw czy remontów wykonywanych prywatnie, korzystając z wypożyczonego rusztowania niekoniecznie otrzymamy razem z nim pełne wyposażenie.
  • kaski – zasady bezpieczeństwa wymagają, aby podczas pracy na wysokościach (a praca na wysokości to już nawet ta wykonywana metr nad ziemią), wszyscy pracownicy nosili kaski ochronne.
  • zabezpieczenie przed upadkiem – kolejnym akcesorium, mającym na celu ochronę osób pracujących na rusztowaniu jest uprząż, w formie szelek czy pasa biodrowego, podłączana do systemu lin, mającego amortyzować ewentualny upadek.

Siatka

Jednym z podstawowych i najczęściej rekomendowanych akcesoriów jest siatka przeciwpyłowa, oddzielająca rusztowanie od otoczenia. Szczególnie polecana jest w przypadku, kiedy prace są prowadzone w pobliżu innych budynków, czy też miejsc którymi często przemieszczają się przechodnie. Osłania to zarówno ludzi, samochody jak i inne elementy krajobrazu przed pyłem, który mógłby stanowić zagrożenie zarówno pod względem zdrowotnym, jak i na przykład ograniczenia widoczności na drodze.

Łącznik kotwiący

Kolejnym ważnym i wyjątkowo przydatnym przy pracy na rusztowaniu przedmiotem jest łącznik kotwiący, który stabilizuje konstrukcję i znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy poprzez ograniczenie możliwości przewrócenia się. Jego działanie jest proste – jest to metalowa rurka, którą montuje się rusztowanie do ściany budynku.

Należy pamiętać, że żadne akcesoria nie zapewnią nam stuprocentowego bezpieczeństwa podczas prac na wysokości. Przede wszystkim musimy zachować ostrożność, a zanim zaczniemy pracę upewnić się, że rusztowanie jest w dobrym stanie, żadne elementy nie są przerdzewiałe czy powyginane oraz nie mają żadnych innych mechanicznych uszkodzeń. Również podczas montowania konstrukcji oraz samej pracy ważne jest pamiętanie o tym, aby zawsze zachowywać ostrożność i nigdy nie rezygnować z bezpieczeństwa na rzecz szybszego wykonywania pracy.