Agencja pośrednictwa pracy – jak dobrze wybrać?

Znalezienie pracy w kraju, jak i za granicą, potrafi przysporzyć nie lada wyzwania. Jest to nierzadko problem dla pracowników, którzy nie orientują się w danym rynku pracy, ale i pracodawców nigdy dotąd nie zajmujących się profesjonalną rekrutacją. Z pomocą przychodzi agencja pośrednictwa pracy.

Agencja pośrednictwa pracy – kiedy i dla kogo

Agencja pośrednictwa pracy pomaga w znalezieniu zatrudnienia pracownikom. Korzystają z niej także pracodawcy, głównie mali przedsiębiorcy, którzy potrzebują wsparcia w swojej firmie, ale nie mają osób odpowiedzialnych za zarządzanie ludźmi i rekrutację. Tym samym napotykają przeszkody już podczas formułowania ogłoszenia. Usługi te przynoszą zatem korzyści pracownikom i pracodawcom.

Kiedy warto skorzystać z propozycji, jakie posiada dana agencja pośrednictwa pracy? Gdy w grę wchodzi wyjazd zagraniczny przy braku znajomości formalności i obcego języka. Firma tego typu jest w stanie załatwić dojazd, miejsce noclegowe i wykonać tłumaczenie dokumentacji. Na uwadze ma potrzeby, oczekiwania i profil zawodowy potencjalnego pracownika. Jest to wygodniejsze niż szukanie na własną rękę, bo agencji zależy na tym, by dana osoba znalazła zatrudnienie – z tego czerpie przecież profity.

Jak wybrać właściwie?

Na pierwszym miejscu należy sprawdzić, czy dana agencja pośrednictwa pracy znajduje się w Rejestrze agencji zatrudnienia. Można również pokusić się o weryfikację wpisu CEIDG. Jeśli jednak agencja nie znajduje się we wspomnianym rejestrze, najlepiej omijać ją szerokim łukiem.

Legalnie działające firmy nie mają problemu, by spotkać się z kandydatem lub pracodawcą w biurze. Udostępniają dane kontaktowe, mogą pochwalić się dotychczasową współpracą, a ich działanie są transparentne.

Trzeba uważać, zwracać uwagę na podstawowe elementy, jak chociażby pobierane opłaty, które nie powinny pojawić się ze strony agencji (poza związanymi z kosztami z tytułu dojazdu, wydania wizy czy tłumaczenia dokumentów). Przy zachowaniu zdrowego podejścia i rozsądku, taka współpraca może być dobrym krokiem w karierze zawodowej.