Agencja opiekunek osób starszych – zalety współpracy

Agencja opiekunek osób starszych – zalety współpracy

Wiele osób decyduje się na podjęcie pracy poza granicami naszego kraju. Wpływ na to ma wiele czynników, przede wszystkim finansowych. Możliwości zarobku za granicą byłyby jednak znacznie bardziej utrudnione, gdyby Polska nie przynależała do Unii Europejskiej. Ostatnie dekady umożliwiły więc łatwe wyjazdy do pracy, w szczególności do Niemiec, które są głównym krajem migracji zarobkowej Polaków. Jednym z chętniej podejmowanych przez naszych rodaków zawodów za zachodnią granicą jest praca w opiece. Dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z dobrych agencji opiekunek osób starszych w Niemczech.

Podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech stało się bardzo popularne.

Częste wyjazdy do pracy do Niemiec są podyktowane wieloma czynnikami. Dekady temu, kiedy pierwsze opiekunki seniorów zaczęły intensywnie poszukiwać pracy na zachodzie zaczęto zwracać uwagę na korzyści płynące z wykonywania tego zawodu. Przez długie lata pracy polskie opiekunki wyrobiły bardzo dobrą opinię w zachodnich społeczeństwach. Solidność i opiekuńczość otworzyły drzwi dla przyszłych kandydatek i kandydatów na te miejsca. Zauważalnym jest dynamiczne starzenie się zachodnich społeczeństw, a jednocześnie wzrost miejsc pracy. Starsze osoby potrzebują opieki, a ich rodziny decydują się na pomoc ze strony cieszących się dobrą sławą polskich opiekunek. Praca w opiece może wydawać się łatwym sposobem na podreperowanie budżetu, co jest oczywiście prawdą, ale wyłącznie w przypadku osób wykonujących zadania opiekunki z prawdziwego powołania.

Niemcy stały się popularne ze względu na znacznie większe zarobki oferowane opiekunkom w tym kraju. Jednocześnie podróże do sąsiadującego z Polską państwa są bardzo komfortowe, a miliony Polaków mieszkających i pracujących w Niemczech tworzą lokalne społeczności, które służą radą i pomocą nowo przybyłym. Ważne jest natomiast, aby każdy wyjazd zarobkowy intensywnie i dokładnie przemyśleć, ponieważ zarówno na opiekunki, jak i inne osoby zainteresowane zatrudnieniem, mogą czekać przykre niespodzianki. W przypadku wykazania chęci zatrudnienia warto więc skorzystać z oferty dobrej agencji opiekunek osób starszych w Niemczech.

Dla kogo praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech będzie idealna?

W społeczeństwie krąży mylne poświadczenie o tym, iż praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest prosta i przyjemna. Niestety tego typu myślenie w konsekwencji nie tylko okaże się zawodem dla kandydatki podejmującej ten zawód, ale również dla podopiecznego, którego potrzeby opieki bywają naprawdę ogromne. Co więcej, niechlujne wykonywanie zadań należących do opiekunki sprawi, że bardzo pozytywny odbiór i szacunek niemieckiego społeczeństwa do polskich opiekunek zmaleją.

Opiekunka osób starszych powinna charakteryzować się więc pełnym zaangażowaniem i czuć naturalny obowiązek troski o druga osobę. Potencjalni zainteresowani wykonywaniem tego zawodu mogą sprawdzić się na przykład w trakcie rekrutacji prowadzonych przez dobre agencje opiekunek osób starszych, podczas okresowych wyjazdów do opieki do Niemiec na zastępstwo lub w Polsce, przejmując opiekę nad osobami niepełnosprawnymi w hospicjach lub domach samopomocy w ramach działalności charytatywnej. Należy pamiętać, że opieka nad druga osobą to bardzo ważne zobowiązanie.

Jakie cechy charakteru powinna posiadać opiekunka seniorów?

Opiekunka osób starszych powinna posiadać zestaw cech, dzięki którym możliwa będzie pełna współpraca między nią, a podopiecznym. Musi wykazywać się ona empatią oraz poświęceniem dla wykonywanych codziennie zadań. Opiekunka musi być odważna, gdyż wymaga tego wyjazd do pracy do obcego kraju i wpasowanie się w panujące tam realia. Jednocześnie opiekunka powinna posługiwać się miejscowym językiem, aby z łatwością porozumiewać się z podopiecznym. Opiekunka musi być kreatywna, aby wspólnie spędzany czas był owocny i przyjemny. Ta kreatywność objawia się na przykład w postaci organizowania wspólnych spacerów, a w ramach możliwości wspólnego zwiedzania okolicy, rozwiązywania łamigłówek, a także innych zajęć, jak na przykład rysowanie, malowanie, wzajemna nauka języków, wymiana doświadczeń i zwyczajów z różniących się kultur. Kreatywność powinna odzwierciedlać się także w kuchni. Mając na uwadze zalecenia od lekarza opiekunka musi zachęcać podopiecznych do zdrowego odżywiania. Jest to bardzo istotne szczególnie wtedy, gdy senior traci apetyt i nie chce przyjmować posiłków. Opiekunka powinna potrafić zbudować nić porozumienia oraz zaufania, wtedy znacznie łatwiej będzie pomóc podopiecznemu z występującymi problemami, również tymi zdrowotnymi, do których osoba starsza nie chce się przyznawać lub odczuwa przed nimi wstyd. Zaangażowanie i poświęcenie są więc kluczowe w pracy opiekunki seniorów.

Dobre agencje opiekunek osób starszych w Niemczech – czy warto z nimi współpracować?

Agencje opiekunek osób starszych w Niemczech to zdecydowanie najlepszy sposób na podjęcie pracy za granicą. Należy jednak pamiętać, żeby współpracować jedynie z dobrymi agencjami opiekunek, które posiadają dobre opinie oraz długie doświadczenie podparte sukcesami. Jedną z takich agencji jest Arkadia Care, o której więcej możesz przeczytać tutaj.

Dlaczego jednak warto zdecydować się na współpracę z agencją opiekunek osób starszych, skoro w Internecie znajduje się mnóstwo ogłoszeń kierowanych bezpośrednio od rodzin? Otóż nie każda oferta jest prawdziwa i zweryfikowana. Kandydatki na opiekunki seniorów często poszukują ofert właśnie w Internecie, a jak wiemy, w sieci każdy może być tym, kim chce. Z tego względu istnieje realne i bardzo duże niebezpieczeństwo, że osoba podająca się za członka rodziny seniora okazuje się po prostu oszustem. Takie kłamstwa mogą mieć dalekosiężne konsekwencje. Opiekunka, która skusi się na z pozoru lepiej płatną ofertę od osoby prywatnej, musi liczyć się z tym, że nie zostanie zatrudniona na umowę. Co gorsza, taka osoba może zostać uwikłana w różne niekorzystne sytuacje, do których zalicza się handel ludźmi lub współczesne niewolnictwo, nie wspominając o tym, że po przyjeździe pod wskazany adres, gdzie opiekunka miała wykonywać swoje zadania, nie zastanie ona zupełnie nikogo. Niestety wiele osób poddaje się oszustwom, a niektóre wpłacają na przykład kaucje po to, aby zarezerwować sobie miejsce przed przyjazdem do podopiecznego, co jest wysoce niepoprawną i niebezpieczną dla portfela praktyką. Niestety osoby zatrudnione bezpośrednio u prywatnych rodzin nie posiadają umów o pracę zabezpieczających przed ewentualnym przedwczesnym zwolnieniem. W takim przypadku opiekunka może z godziny na godzinę zostać pozbawiona dachu nad głową, pieniędzy oraz możliwości powrotu do domu. Pracując bez umowy trzeba liczyć się z tym, że pracodawca nie odprowadza stosownych składek za zatrudnioną, co przy naliczaniu kwoty emerytury i jej późniejszej wypłacie okazuje się bardzo niekorzystne. Poza ubezpieczeniem emerytalnym osoba zatrudniona nie jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, a prywatna opieka medyczna w przypadku wystąpienia stanu chorobowego okazuje się bardzo droga.

Podejmując współpracę z dobrą agencją opiekunek osób starszych w Niemczech mamy pewność spokoju wykonywanych obowiązków. Podpisując umowę na okres kontraktu jesteśmy w pełni ubezpieczeni, a agencja odprowadza od nas pełnię składek. W umowie zawarte są informacje dotyczące urlopów, terminy wypłat oraz gwarancja zamieszkania, jak również wszelkie inne informacje zabezpieczające opiekunkę oraz osobę zatrudniającą ją do opieki nad seniorem. Decydując się na współpracę z agencją opiekunek osób starszych zatrudniona ma również możliwość uzyskania pełnego wsparcia na każdym etapie zatrudnienia – od rekrutacji po późniejsze działania na miejscu. Jest to bardzo ważne, ponieważ pracując za granicą i nie posiadając wiedzy na temat miejscowego prawa mogą rodzić się w naszych myślach problemy i obawy, które podczas współpracy z agencją rozwiąże konsultant przypisany do opiekunki. Tego typu współpraca to więc najlepszy sposób na komfortowe wykonywanie swojego zawodu przy pełnym poświęceniu podopiecznemu.