5 genialnych pomysłów, płyta indukcyjna jak wybrać?

Płyty indukcyjne od lat oferują większą wydajność oraz bezpieczeństwo od swoich ceramicznych lub gazowych poprzedników, których trudno szukać w nowoczesnych wnętrzach. Coraz szersza gama urządzeń dostępnych na rynku sprawia, że wybór staje się nie lada wyzwaniem nawet dla fachowców. Poniżej przedstawiamy krótki, ale konkretny przewodnik mający ułatwić poruszanie się po gąszczu ofert.

Dopasowanie rodzaju oraz liczby pól grzewczych

Pola w płytach indukcyjnych różnią się kształtem, a tym samym możliwymi zastosowaniami do różnego typu dań. Najczęściej spotykanym jest zwykłe pole okrągłe jedno lub dwustrefowe o rozmiarze od 14 cm do 26 cm. Występują też pola prostokątne. Coraz częściej produkowane są pola łączone, czyli tak zwane bezstrefowe, gdzie urządzenie samo dostosowuje pole grzania do powierzchni naczynia. Standardem wykorzystywanym najczęściej w nowoczesnych aranżacjach kuchennych wysokiej jakości, którymi można się inspirować na stronie aboutdecor.pl, jest płyta posiadająca cztery pola grzewcze o szerokości 58– 60 cm. Największe płyty mają aż 5–6 pól.

Wybór sterowania

Producenci płyt indukcyjnych z reguły proponują dwa rodzaje programatorów. Pierwszy z nich, tzw. plus/minus, polega na ręcznym zwiększaniu lub zmniejszaniu mocy za pomocą przycisku „plus”. Płyta może posiadać jeden sterownik dla całości obszaru lub dla każdego pola osobno. Drugi rodzaj sterowania stosowany w indukcjach to tzw. „suwak”. Zamiast kilkukrotnie naciskać przyciski „+” i „-” wystarczy jedno przesunięcie palcem po sliderze, aby ustawić pożądany poziom mocy. Płyty grzewcze mogą być wyposażone w pojedynczy suwak do wszystkich pól lub każdemu polu może zostać przypisany osobny sterownik. Jest to opcja zdecydowanie najwygodniejsza.

Analiza wymagań dla zasilania

Większość płyt indukcyjnych od wiodących producentów można podłączyć do zasilania 230V. Mocniejsze i większe płyty wymagają podłączenia do zasilania trójfazowego (400 V). Warto przy zakupie zwrócić uwagę na moc przyłączeniową, określoną w kilowatach (kW). Płyty indukcyjne mogą mieć moc do 12 kW, co będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowej instalacji elektrycznej. Urządzenia mające powyżej 10 kW, by mogły uzyskać pełną moc grzewczą, będą wymagały nowszej instalacji i lepszych bezpieczników. Najczęściej płyty indukcyjne zaleca się podłączać do zasilania trójfazowego (tzw. siły), by zbyt nie obciążać obwodu. Warto także szukać płyty z systemem flexi power, która jest dużo mniej obciążająca dla sieci energetyczne, oraz dużo bardziej oszczędna.

Optymalizacja użyteczności

Dopełniając aranżacji nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni, należy również uwzględnić indywidualne dobrany dobór opcji, by korzystanie z płyty było maksymalnie komfortowe. Najpopularniejsze oraz najbardziej użyteczne z nich przedstawiamy poniżej.

  • AutoBridge – czyli automatyczne łączenie pól.
  • Power Booster – szybkie gotowanie przy użyciu maksymalnej mocy.
  • Timer – umożliwia zadanie określonego czasu pracy danego pola.
  • Programy zdefiniowane – zawierają ściśle określone parametry gotowania dla placków, steków, jajek czy potraw wymagających precyzyjnego odmierzania temperatury oraz czasu.
  • Blokada płyty – idealne rozwiązanie maksymalizujące bezpieczeństwo przy małych dzieciach.
  • Synchronizacja z okapem – płyta dopasowuje moc okapu do poziomu mocy płyty dla optymalnego usuwania pary i zapachów.
  • Zdalne sterowanie – dla leniwych umożliwia sterowanie płytą z poziomu smartfona czy tableta z systemem iOS lub Android.
  • Auto-Stop – nie pozwala na wykipienie wody czy mleka bądź przegrzanie garnka.

Kalkulacja budżetu

Ostatnim kryterium, lecz nie mniej ważnym, jest cena. Zakup płyty indukcyjnej niewątpliwie wiąże się ze sporym wydatkiem od 800 do kilku tysięcy złotych. Jest to jednak inwestycja na lata, więc nie warto oszczędzać na jakości wykonania oraz dostępnych udogodnieniach. Płyta ma uprzyjemniać codzienne przygotowywanie posiłków i optymalizować jej użytkowanie. Jako istotny element aranżacji kuchni ma ułatwiać utrzymanie czystości oraz bezpieczeństwa, a także generować oszczędność czasu, prądu i pieniędzy.

Pomocna przy wyborze najlepszej płyty indukcyjnej może okazać się wizyta na stronie AboutDecor, gdzie dostępne są wizualizacje inspirujących kuchennych aranżacji wraz z rozmaitymi płytami grzewczymi.