20 interesujących faktów o serii o Harrym Potterze

Chyba każdy zna historię Harrego Pottera, jednak już mało kto interesował się kulisami powstawania serii, albo co zainspirowało Rowling do napisania jej. Tych 20 faktów uchyli rąbka tajemnicy najpopularniejszej współcześnie serii.

20. Inspiracja botaniczna

Rowling mówi, że inspiracja dla nazwy szkoły mogła nieświadomie wziąć się od nazwy rośliny, którą widziała w Kew Gardens w Nowym Yorku.

19. Ciekawa audycja

Rupert Grint przebrał się za własną nauczycielkę aktorstwa i rapował o Ronie Weasley’u na swoim przesłuchaniu.

18. Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać

Tak naprawdę „t” na końcu „Voldemort” jest nieme. Imię pochodzi od francuskiego słowa, które oznacza „lot śmierci”.

17. Kujon

J. K. Rowling wzorowała nieco 11-letnią Hermionę na sobie samej w tym wieku. Nawet dała jej patronusa, który jest ulubionym zwierzęciem Rowling (wydra).

16. Swędzi

Kiedy kręcono „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, wśród dzieci wybuchła epidemia wszy.

15. Niezła próba

Tom Felton startował do roli Harrego Pottera i Rona Weasleya, jednak dostał rolę Malfoya.

14. Bandyta

Pomysł na tatuaże Syriusza Blacka wziął się z tatuaży więziennych gangów w Rosji.

13. Włochacz

Robbie Coltrane (Hagrid) złapał w swoją brodę śmigła mini-wiatraka i owocowego nietoperza.

12. Pocałunek śmierci

Dementorzy reprezentują depresję i pomysł na nich wziął się z walki Rowling z tą chorobą.

11. Wow

Na całym świecie sprzedano ponad 400 milionów książek o Harrym Potterze, a przetłumaczono je na 67 języków.

10. Imponujące

J. K. Rowling to pierwsza osoba, która została pisarzem-miliarderem (licząc w amerykańskich dolarach).

9. H&H

Podczas kręcenia sceny, gdzie horcruxowe wersje Harrego i Hermiony się całują, Rupert Grint musiał zejść z planu, bo za bardzo się śmiał.

8. Łobuz

Podczas kręcenia „Harry Potter i Więzień Azkabanu”, zaszyto kieszenie w szacie Toma Feltona, bo nieustannie próbował przemycić jedzenie na plan.

7. Lot

Jedna scena z lotu samochodem w „Harry Potter i Komnata Tajemnic” została skradziona z planu. Odkryto ją siedem miesięcy później, kiedy anonimowy donosiciel zawiadomił policję o miejscu przechowywania sceny.

6. Trofeum?

Imię M. O. McGonagall widnieje na tablicy trofeów w „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Sugeruje to, że profesor była kiedyś dobrym graczem w quidditcha.

5. Her-mi-ona

Ludzie mieli trudności z wymawianiem tego imienia, więc Rowling kazała Hermionie wytłumaczyć wymowę Wiktorowi Krumowi w „Harry Potter i Czara Ognia”.

4. No nie wyszło

Potrzeba było 40 kopii wisiorka Slytherina, zanim Harryemu i Ronowi udało się go „odpowiednio” zniszczyć na planie filmowym.

3. Przezorny zawsze ubezpieczony

Kiedy „Harry Potter i Więzień Azkabanu” pojawiło się w Wielkiej Brytanii, wydawca poprosił sprzedawców, żeby nie rozprowadzali książki dopóki lekcje w szkołach się nie skończą, żeby zapobiec wagarowaniu.

2. Trzymanie roli

Żeby zaznajomili się ze swoimi rolami, reżyser Alfonso Cuaron kazał głównym aktorom napisać eseje o swoich postaciach. Zgodnie ze swoimi rolami, Emma Watson wysmarowała 16 stron, Daniel Radcliffe napisał prosty, jednostronicowy referat, a Rupert Grint nigdy nie oddał swojego.

1. …ci w oczy, Edwardzie Cullen

Najmniej udany film o Harrym Potterze – „Harry Potter i Więzień Azkabanu” zarobił 90 milionów dolarów więcej, niż najbardziej udany film Zmierzchu.