20 faktów o rekinach

Przyzwyczailiśmy się do tego, że zwojowaliśmy otaczające nas środowisko i zazwyczaj czujemy się królami świata zwierząt. Albo i całego świata. Jednak ta pewność siebie ustępuje w momencie, kiedy wkraczamy na obce terytorium, w inne środowisko. Wystarczy wyjść poza obręb miasta – w dzicz, do natury. Albo wejść do wody w której grasują rekiny. Nie to, że są agresywne i polują na ludzi ze względu na ich smakowite mięso. Po prostu mają problem z odróżnieniem potencjalnej ofiary od łódki na przykład.

20. Prehistoria

Rekiny grasowały w ziemskich wodach 200 milionów lat przed czasem, kiedy dinozaury zaczęły stąpać po lądzie. Od tego czasu te ryby niewiele się zmieniły.

19. Mężczyźni górą

Pomimo faktu, że niemal tyle samo mężczyzn i kobiet pływa w oceanach, 90% ofiar rekinich ataków to faceci.

18. Żelazny żołądek

Buty, krzesła, pudełka gwoździ, bębny, całe butelki wina i tylna część konia – to tylko niektóre rzeczy, które znajdowano w żołądkach rekinów.

17. Po kolana

Mniej więcej dwie trzecie rekinich ataków miało miejsce w wodzie płytszej niż 1.8 metra.

16. Przypadek? Niesądze

Corocznie około 30 osób ginie z powodu rekinich zębów. A to znaczy tyle, że bardziej prawdopodobne jest zginięcie od pioruna albo pszczelich żądeł.

15. Odpowiednia perspektywa

Za każdego człowieka, którego zabijają rekiny, my zabijamy 2 miliony rekinów.

14. Lek na raka

Naukowcy badają rekinie chrząstki, żeby sprawdzić ewentualną metodę walki z rakiem, bowiem te ryby rzadko mają nowotwory.

13. Wow

Rekin ważący 1208 kilogramów i mierzący niemal 5 metrów to największa ryba jaką kiedykolwiek złapano przy pomocy wędki.

12. Adaptacja

Żarłacze tępogłowe mogą żyć w słonej i słodkiej wodzie, przez regulację składu krwi.

11. Głęboki oddech

Większość rekinów musi nieustannie być w ruchu, żeby filtrować wodę przez skrzela, ponieważ nie mają zdolności przepompowywania wody.

10. Od mini do maxi

Etmopterus perryi to najmniejszy znany rekin – mierzy maksymalnie 21.2 cm. Z drugiej strony mamy rekiny wielorybie – długość ponad 15 metrów.

9. Odstraszacz na rekiny

Pardachirus marmoratus to jeden z rzadkich gatunków, których nie mogą jeść rekiny. Te ryby wypuszczają związek chemiczny, który sprawia, że rekin wypuszcza ofiarę. Naukowcy już trzymają rękę na pulsie.

8. Prosto jak strzała

Rdzenni Amerykanie z Florydy używali zębów żarłacza białego jako grotów do strzał.

7. Żeby cię lepiej słyszeć

Rzadko się mówi o wyczulonym słuchu rekinów. Mogą usłyszeć ofiarę nawet z odległości 900 metrów.

6. Wszystko jest w twojej głowie

Uszy rekinów ulokowane są wewnątrz ich głowy.

5. W telewizji mówią

Dawny gatunek rekina – carcharodon megalodon – miał zęby o długości ponad 15 centymetrów, szczęki, w których zmieściłby się samochód i ciało długie jak tyranozaur rex. Niektórzy uważają, że może wciąż grasować w głębokich wodach.

4. Niewybredne

Rekin tygrysi to drugi najgroźniejszy rekin na świecie, czasami nazywany „morskim śmietnikiem”, bo zje wszystko. Kiedyś w żołądku rekina tygrysiego znaleziono pozostałości klatki na kurczaki, trochę piór i kości.

3. Wielkie jajko

Rekiny wielorybie składają największe jajka ze wszystkich morskich zwierząt. Największe znalezione jajko miało ponad 35 cm średnicy

2. Przynęta

Mieszkańcy pewnej wyspy na południowym Pacyfiku uznali rekiny za bogów i ofiarowywali im ludzi nawet w XIX wieku.

1. Gruboskórne

Buty wykonane z rekiniej skóry są 4 razy wytrzymalsze niż buty ze „zwykłej” skóry.