20 bajecznych karaibskich zakątków

Karaiby – zwane też Zachodnimi Indiami – składają się z ponad 7 tysięcy wysp, z czego mniej niż 2% jest zaludnionych. Jeśli ktoś chce uciec przed codzienną rutyną, ciężko o lepsze miejsce. Różne kultury, bajeczna sceneria i idealny klimat przez cały rok.

20. Jamajka

Trzecie największe pod względem ludności anglojęzyczne państwo – zaraz po USA i Kanadzie. W świecie znana z dużego udziału w sporcie i muzyce. Chociaż na wyspach jest duży współczynnik przestępczości, to turyści jeżdżą tam chętnie, napędzając gospodarkę.

19. Barbados

Jedna z najbardziej wysuniętych na wschód wysp. Barbados ulokowane jest poza obszarem zwykłego występowania huraganów, więc tutaj taki kataklizm zdarza się średnio raz na 26 lat.

18. St. Martin

Tym razem jedna z najmniejszych wysp świata, podzielona na dwie nacje. Połowa wyspy jest francuska, połowa holenderska. Co dziwniejsze, używa się tu języka angielskiego. Holenderska strona słynie z życia nocnego i kasyn, francuska z plaż i sklepów.

17. Anguilla

Popularny raj podatkowy, terytorium brytyjskie na wschód od Puerto Rico. Znana z kuchni i festiwalów jazzowych, miejsce w hotelach trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Mówi się, że jedyną rzeczą, która może popsuć wakacje tutaj, jest huragan.

16. Antigua i Barbuda

Nazywane “krainą 365 plaż”, co mówi bardzo dużo o tym miejscu.

15. Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Popularne wśród entuzjastów żeglowania. Chociaż w przeszłości bywały tutaj problemy z przemytnikami narkotyków, którzy wysp używali jako bazy wypadowej do USA, to wciąż jest to atrakcyjne miejsce.

14. Saint Vincent i Grenadyny

Łańcuch wysp wulkanicznych, których ekonomia osadza się na jednym – na bananach. Panuje tu wysokie bezrobocie (w granicach 20%), więc rząd próbuje podreperować gospodarkę turystyką. Udaje im się to coraz lepiej, szczególnie od kiedy nakręcono tu Piratów z Karaibów.

13. Puerto Rico

Niezarejestrowane terytorium USA. Jeśli jednak odłożyć politykę na bok, Puerto Rico może pochwalić się jedną z najmocniejszych gospodarek na Karaibach (oczywiście głównie opiera się na turystyce).

12. Kajmany

Często uznawane za jedno z największych morskich ośrodków finansowych na świecie. Jest tam więcej zarejestrowanych przedsiębiorstw, niż ludzi, a standard życia jest tam na szczycie.

11. Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

W sumie ich powierzchnia jest porównywalna do powierzchni Waszyngtonu. Co nie jest zbyt imponujące. Mają jednak bardzo popularne plaże i są często odwiedzane przez statki wycieczkowe.

10. Saint-Barthélemy

Wyspa wulkaniczna całkowicie otoczona płytkimi rafami. Kultura, język i kuchnia na tej wyspie pochodzą przede wszystkim z Francji. Bardzo wysoki standard życia.

9. Curaçao

Wyspa położona blisko wenezuelskich wybrzeży. Bardzo popularna ze względu na możliwości jakie oferuje nurkom.

8. Gwadelupa

Zamorskie terytorium francuskie, dobrze znane ze swoich osiągnięć w sporcie i literaturze. Turystyka jest głównym źródłem dochodu (80% turystów jest francuskich), to rolnictwo też jest tutaj ważne. Niestety, huragany przeszkadzają w jednym i drugim.

7. Trinidad i Tobago

Bardzo niezwykłe miejsce, jeśli chodzi o Karaiby. Gospodarka opiera się głównie na przemyśle, a kultura ze względu na bogatą historię podbojów jest bardzo zróżnicowana. Są tu grupy z Indii (kiedy Anglicy przywieźli ich w roli niewolników), Afryki, Europy i Ameryki Południowej.

6. Saint Kitts i Nevis

Najmniejszy suwerenny stan Ameryki, jedne z pierwszych wysp, gdzie osiedlili się Europejczycy, stąd tytuł „Kolonia Matka Zachodnich Indii”. Co ciekawe, łatwo zostać obywatelem tego kraju – wystarczyć zainwestować w nieruchomość.

5. Bonaire

Terytorium holenderskie, bardzo mała wyspa z tylko dwoma oficjalnymi miastami. Jest to jednak raj dla amatorów przyrody, a turystyka obraca się głównie wokół nurkowania i snorkelingu.

4. Turks i Caicos

Brytyjskie terytorium, kiedyś kryjówka piratów. Przyjeżdżają tu przede wszystkim Kanadyjczycy, tak często, że kiedyś odbyła się debata, czy Kanada nie powinna przejąć wysp.

3. Martynika

Terytorium Francji i część Unii Europejskiej. Znaleźć tu można parę wulkanów, z czego jeden jest aktywny.

2. Grenada

Bardzo zróżnicowana kraina, z pięknymi plażami i górzystym wnętrzem, szumiącym wodospadami. Często szumi tu jednak aż za bardzo, bo wysunięta na południe Grenada często doświadcza huraganów.

1. Aruba

Szczęśliwie położona poza obszarem huraganowym, więc jest doskonałym celem wyprawy. Dużo bardziej płaska, niż większość wysp Karaibów, a ze względu na swoje położenie udało się jej uniknąć wielu wpływów handlu niewolnikami. Terytorium holenderskie.