Zmiany w podatkach dla firm w 2022 roku

zmiany-w-podatkach-dla-firm-w-2022-roku

Polski Ład to pakiet zmian podatkowych, który wprowadzono w 2021 roku i zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Najwięcej kontrowersji wywołały zapisy dotyczące zmian w wyliczaniu wysokości składki zdrowotnej oraz brak możliwości odliczania składki od podatku. Wiosną 2022 roku opracowano kolejne poprawki dotyczące wyliczania składki zdrowotnej, które obowiązują począwszy od lipca.

Polski Ład a składka zdrowotna

Od początku 2022 roku składki zdrowotne wyliczane są indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy na podstawie osiąganych przez niego dochodów w przypadku opodatkowania w formie skali podatkowej lub podatku liniowego oraz przychodów co ma zastosowanie u osób rozliczających się ryczałtem. W pierwszej wersji Nowego Ładu zlikwidowano możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku dochodowego, co skutkowało wzrostem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto implikowało wiele problemów z właściwym naliczaniem należnych kwot, dlatego też coraz więcej osób rezygnowało z samodzielnej księgowości i zaczęło zatrudniać biura rachunkowe. W Katowicach działa biuro księgowe PLUS, które świadczy usługi dla małych i średnich firm oraz dużych spółek.

Co jeszcze się zmieniło?

Kolejna istotną zmianą jest podniesienie kwoty wolnej od podatku z poziomu 30 tys. zł do 120 tys. zł. Na tej modyfikacji skorzystali przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli podatkiem liniowym i skalą podatkową. Oprócz tego obniżono stawkę ryczałtu dla niektórych zawodów – na przykład branży IT, dla której wprowadzono nową stawkę 12%. Co więcej, w ramach Nowego Ładu zlikwidowano kartę podatkową – z tej formy opodatkowania mogą korzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy wcześniej rozliczali się kartą.

Polski Ład 2.0

Najważniejsza zmiana, jaka weszła w życie w lipcu 2022 roku to możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku. Przy wyliczeniu składek ZUS w Katowicach bierze się jednak nadal pod uwagę formę opodatkowania — z preferencyjnych warunków mogą bowiem skorzystać tylko liniowcy, ryczałtowcy oraz osoby rozliczające się kartą podatkową. Możliwe jest odliczenie składek zdrowotnych zapłaconych od stycznia 2022 roku. Liniowców obowiązuje limit odliczenia, który wynosi 8700 zł. Na ryczałcie z kolei można odliczyć 50% kosztów poniesionych na składkę zdrowotną a przy karcie podatkowej jest to 19%.

Poza tym obniżono podatek dochodowy z 17% do 12%, przy czym nowa stawka obowiązuje wyłącznie osoby objęte skalą podatkową. Nowością jest także możliwość zmiany formy opodatkowania w trakcie roku.