Wyprawka dla noworodka

Poród zazwyczaj odbywa się między 38. a 40. tygodniem ciąży. Zdarza się też, że maleństwo chce przyjść na świat nieco wcześniej. Jeżeli nie mamy wtedy skompletowanej wyprawki dla noworodka, musimy wszystko kupować w pospiechu.

O wyprawce dla noworodka najlepiej zacząć myśleć najpóźniej na początku trzeciego trymestru ciąży. Trzeba wtedy przygotować listę niezbędnych zakupów. Potrzebne będą ubranka, pieluchy, przybory toaletowe, kosmetyki dla noworodka.

Ubranka

W przypadku ubranek najmniejszym popularnym i dostępnym na rynku rozmiarem jest rozmiar 56. Nie należy kupować jednak zbyt wielu małych rzeczy, gdyż maluszek szybko z nich wyrośnie. Ubranka powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów ( np. z bawełny czy frotee). Nie mogą mieć guzików, które mogą uwierać, ostrych szwów, drapiących elementów.

Łóżeczko i wózek

Kupując łóżeczko najlepiej wybrać mebel z regulacją wysokości i z wyjmowanymi szczebelkami. Wózek można kupić już po powrocie noworodka do domu. Pierwsze dni po wyjściu ze szpitala maleństwo spędzi w domu. Osoby posiadające samochód muszą postarać się też o fotelik samochodowy.

Noworodków i niemowląt nie należy kłaść na poduszce, nie trzeba też używać kołderki, jeśli dziecko jest ubrane odpowiednio ciepło. Wystarczy przykryć dziecko kocykiem. W wyprawce dla noworodka powinien znaleźć się jeden kocyk ciepły i jeden lżejszy. Może przydać się też rożek niemowlęcy.

Przybory toaletowe i kosmetyki

Konieczne są przybory toaletowe, pieluchy, chusteczki nawilżane, emulsja do kąpieli, zasypka lub krem przeciw odparzeniom, wanienka, myjka do ciała, szczotka do włosów, termometr do wody, pałeczki do czyszczenia noska i uszu, nożyczki do obcinania paznokci.

Wyprawka do szpitala

Kompletując wyprawkę dla noworodka nie wolno zapomnieć o wyprawce do szpitala. Do torby należy zapakować rzeczy niezbędne na czas pobytu w szpitalu zarówno dla dziecka, jak i dla siebie.

Wyprawka do szpitala powinna być gotowa na około miesiąc przed wyznaczonym terminem porodu. Wtedy nawet przedwczesny poród nie będzie zaskoczeniem.

Szpitalna wyprawka dla mamy powinna uwzględniać przede wszystkim koszule do porodu, podkłady poporodowe, koszule i biustonosze do karmienia piersią, laktator, wkładki laktacyjne, przybory higieniczne i kosmetyki.

W wyprawce szpitalnej dla noworodka powinny się znaleźć m.in. pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, smoczek uspokajający, ubranka, w tym również ubranka na wyjście ze szpitala.