Trudne plamy – żywica

Plama z żywicy to jedno z trudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Tutaj zwyczajne pranie nie wystarczy. Aby usunąć żywicę z ubrania, trzeba sięgnąć po produkty zawierające w swoim składzie olej lub alkohol. Można spróbować także mniej konwencjonalnych metod.

Czy żywicę można zdrapać z ubrania?

Paradoksalnie, najłatwiejszym sposobem, aby usunąć żywicę, jest włożenie jeszcze niezaschniętej plamy do zamrażalnika. Po kilkunastu minutach żywica powinna zupełnie zamarznąć, dzięki czemu bez większych problemów będzie można usunąć ją z ubrania: po prostu zdrapać paznokciem lub sięgnąć po plastikowy lub drewniany nożyk. Absolutnie nie wolno robić tego nożem kuchennym, ponieważ bardzo łatwo w takim przypadku o zniszczenie tkaniny. Jeśli jednak po takim zabiegu we wnętrzu tkaniny pozostaną jeszcze jakieś ślady, trzeba będzie sięgnąć po nieco inne sposoby. Przede wszystkim te z wykorzystaniem oleju i alkoholu.

Żywicę można próbować usunąć z tkaniny także za pomocą żelazka. Na wierzch plamy i pod jej spód należy podłożyć bawełniane ściereczki, maksymalnie rozgrzać żelazko (oczywiście do temperatury akceptowalnej dla danej tkaniny) i wyprasować plamę. W wyniku takiego prasowania żywica powinno przykleić się do bawełnianych ściereczek. Podobnie jednak, jak w przypadku zdrapywania, część jej może pozostać w głębszych warstwach tkaniny.

Domowe sposoby na plamę z żywicy

To, jak usunąć żywicę z ubrania, zależy w dużej mierze od typu materiału, na którym pojawiła się plama. Przed zastosowaniem oleju, a przede wszystkim alkoholu, koniecznie trzeba upewnić się, że nie odbarwi on tkaniny. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy pod plamę podłożyć bawełnianą ściereczkę (białą) lub ręcznik papierowy. Inaczej istnieje ryzyko, że plama jeszcze bardziej rozprzestrzeni się po materiale.

Jednym z najbezpieczniejszych środków do usunięcia żywicy jest olejek herbaciany. Należy nanosić go patyczkiem kosmetycznym lub wacikiem. Jest on jednak tłusty, trzeba więc uważać, aby nałożyć go jedynie na plamę. Skutecznym środkiem jest również ocet rozcieńczony wodą w proporcji 1:3.

Inne sposoby usuwania plam z żywicy

Do usuwania żywicy można stosować aceton (np. w postaci zmywacza do paznokci) lub spirytus salicylowy. Tego pierwszego środka nie wolno jednak stosować do tkanin syntetycznych, bo może je trwale uszkodzić. Można sięgnąć także po terpentynę, tutaj jednak istnieje ryzyko powstania zacieków. Na pozbycie się plamy potrzeba także nieco więcej czasu, bo blisko pół godziny.