Rękawice na rzep czy wiązane – które wybrać?

rekawice-na-rzep-czy-wiazane-ktore-wybrac

Dostępne w sklepach bokserskich rękawice różnią się pomiędzy sobą wieloma parametrami. Poza materiałem wykonania, ilością i jakością użytego wypełnienia, rozmiarem oraz przeznaczeniem ważne są również detale, takie jak rodzaj zapięcia. Istnieją dwa podstawowe rodzaje zapięć rękawic bokserskich – na rzep i wiązane. Które z nich jest lepsze? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Rękawice na rzep – najpopularniejszy model rękawic bokserskich

Rękawice bokserskie to podstawowy element wyposażenia każdego pięściarza. Z reguły jest to pierwsza rzecz, na której zakup decydują się osoby zainteresowane treningiem bokserskim. Ze względu na łatwość i wygodę zapinania początkujący fighterzy najczęściej wybierają modele na rzep, które w sklepach sportowych występują w zdecydowanie większej liczbie. Po rękawice zapinane na rzep chętnie sięgają także bardziej doświadczeni pięściarze, którzy z biegiem lat po prostu przyzwyczajają się do tych modeli i nie chcą ich wymieniać.

Przewagą rękawic na rzep jest niższa cena. Zakup tego sprzętu nie obciąża więc tak bardzo budżetu zarówno początkującego, jak i doświadczonego sportowca. To duża zaleta, która sprawia, że jest to najpopularniejszy typ rękawic dostępnych na rynku. Jeśli szukasz rękawic na rzep w dobrej cenie, sprawdź ofertę sklepu bokserskiego Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947. Znajdziesz tam duży wybór modeli zapinanych na rzep oraz wiele innych akcesoriów niezbędnych w trakcie treningu sportów walki.

Dla kogo rękawice wiązane?

W przeciwieństwie do zapinanych na rzep po rękawice wiązane sięgają przede wszystkim zawodowi pięściarze. Modele te cieszą się największym poważaniem wśród zawodowców biorących udział w profesjonalnych zawodach. Rękawice wiązane cechuje znakomite dopasowanie do kształtu dłoni i nadgarstka. Komfort noszenia jest dzięki temu nieporównywalnie wyższy. Zawodnik ma w nich lepszą kontrolę nad rękoma i może wyprowadzać staranniejsze oraz celniejsze ciosy.

Zaletą tych modeli jest też duża trwałość wiązań. Przy prawidłowym zawiązaniu nie ma ryzyka, że zapięcie poluzuje się w czasie walki. W rękawicach na rzep szansa na to jest znacznie większa. Nałożenie rękawic wiązanych wymaga jednak pomocy drugiej osoby. Może być to trener lub partner treningowy. Ich wadą jest również wyższa cena. To główny powód, przez który rękawice te nie są szczególnie popularne wśród amatorskich pięściarzy.

Wybór rękawic bokserskich – na co zwrócić uwagę?

Rodzaj zapięcia z pewnością nie jest najważniejszym czynnikiem podczas wyboru rękawic bokserskich. Pięściarze dużą większą uwagę przywiązują do materiału wykonania poszycia zewnętrznego, typu i ilości użytego wypełnienia oraz rozmiaru. Wybierając rękawice dla początkujących, warto skupić się na modelach ze skóry syntetycznej, które są tańsze od produktów z naturalnego materiału. Te drugie z kolei polecane są profesjonalistom biorącym udział w zawodowych walkach.

Rozmiar rękawic zawsze powinien być dobierany do wielkości dłoni zawodnika oraz rodzaju treningu. Podczas ćwiczeń na przyrządach wykorzystywane są modele w mniejszym rozmiarze niż w czasie sparingów na ringu. Jeśli chodzi o wypełnienie, to parametr ten zależny jest od wagi, a co za tym idzie rozmiaru rękawic. Z reguły im więcej pianki wypełniającej, tym waga jest większa, a amortyzowanie ciosów lepsze. Ilość nie zawsze musi jednak przekładać się na jakość wypełnienia. Wszystko zależne jest bowiem od producenta i używanych przez niego materiałów.