Polski księgowy w UK – co warto sprawdzić przed wyborem księgowego?

Prowadzenie firmy na terenie Wielkiej Brytanii wiąże się z pewnymi obowiązkami.

Nie każdy przedsiębiorca może samodzielnie sprostać tym obowiązkom, dlatego zatrudnia specjalistę w dziedzinie księgowości. Najlepiej, jeśli jest to polski księgowy, ale z doświadczeniem zdobytym w biurze podatkowym prowadzonym w UK. W Wielkiej Brytanii polskie biura księgowe nie są rzadkością. Znajduje się tu wielu polskich obywateli, dlatego zapotrzebowanie na usługi księgowe i rachunkowe świadczone w polskim języku jest bardzo duże. Zakres działalności poszczególnych placówek jest podobny, ale część z nich świadczy szereg usług dodatkowych, co podoba się klientom zainteresowanym kompleksową obsługą.

Jak wybrać dobrego księgowego?

Oczywiście nie ma obowiązku, by sprawami polskiego przedsiębiorcy zajmował się księgowy pochodzący z Polski. Równie dobrze może to być brytyjskie biuro księgowe, ale w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie zna języka angielskiego na tyle dobrze, by móc swobodnie porozmawiać o zawiłościach prawa podatkowego czy prawa pracy, zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem będzie polski księgowy (zobacz accountancy4you księgowość).

Jak wybrać dobrego księgowego? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy w okolicy znajdują się biura księgowe prowadzone przez Polaków i jaką cieszą się opinią. W dobie Internetu oczywiście możliwy jest wybór biura podatkowego zlokalizowanego znacznie dalej, ponieważ nowoczesne biura księgowe prowadzą księgowości na odległość. Informacji na temat księgowych mogą udzielić zaprzyjaźnieni przedsiębiorcy, kontrahenci, warto prześledzić również fora poświęcone tej tematyce.

Podejście do klienta, zaangażowanie w prowadzone sprawy, terminowość – czynniki te mają ogromne znaczenie podczas wyboru księgowego, ale w pierwszej kolejności najważniejsze jest oczywiście to, czy polski księgowy ma uprawnienia do świadczenia usług księgowych na terenie Wielkiej Brytanii.

Polski księgowy – co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy księgowej?

Przed zawarciem umowy na prowadzenie księgowości firmy, warto sprawdzić, czy biuro księgowe jest zarejestrowane w ICO. Rejestracja jest obowiązkowa dla osób, które przechowują dane osobowe swoich klientów. Kolejną kwestią jest Certyfikat Ani-Money Laundering, do którego posiadania zobowiązana jest każda firma, która świadczy usługi księgowe i/lub finansowe na rzecz innych osób, a tym samym powinna znać ryzyko związane z praniem brudnych pieniędzy. Ponadto warto wiedzieć, że każdy agent podatkowy w HMRC (brytyjskim urzędzie skarbowym) ma przypisany specjalny kod, który go identyfikuje i uprawnia do występowania w imieniu klienta. Jeżeli biuro księgowe nie posiada statusu agenta podatkowego w HMRC, niestety nie może działać w imieniu przedsiębiorcy i nie uzyska z HMRC żadnej informacji na temat sytuacji spółki.