Planujesz zakup rekuperatora powietrza? Pamiętaj o tych parametrach!

Rekuperator powietrza to coraz popularniejsze urządzenie, które pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania i cieszyć się czystym powietrzem pozbawionym kurzu, pyłu i alergenów. To rozwiązanie ekologiczne i przyszłościowe. Co warto wiedzieć kupując rekuperator powietrza?

Jak działa rekuperacja powietrza?

Rekuperator to centrala wentylacji z odzyskiem ciepła. Zaopatrzony jest w wymiennik, który odzyskuje ciepło ze zużytego, wywiewanego powietrza i przekazuje je świeżemu, zimnemu, nawiewanemu do środka. Nic dziwnego, że rekuperatory powietrza cieszą się dużą popularnością. Nie tylko generują oszczędności, ale także pozwalają cieszyć się czystym powietrzem w domu.

Co istotne, rekuperator powietrza nie tylko pozwala zatrzymać część ogrzanego powietrza zimą, ale idealnie nadaje się także na lato. Gdy powietrze w domu jest chłodniejsze niż na zewnątrz pozwala na tej samej zasadzie schłodzić powietrze wwiewane do środka. Do rekuperatora można także podłączyć jednostkę chłodzącą lub gruntowy wymiennik ciepła, które dodatkowo obniżą temperaturę powietrza wywiewanego.

Rekuperator – parametry, o których warto pamiętać przy zakupie

Przed zakupem rekuperatora przede wszystkim należy wykonać projekt. Dzięki projektowi możemy określić moc urządzenia niezbędną do tego, by właściwie pełniło ono swoją funkcję. Projekt posłuży również do doboru odpowiedniej ilości kanałów wentylacyjnych, ich średnic, ilości rozdzielaczy, skrzynek nawiewnych i pozostałych niezbędnych elementów instalacji. Pozwoli także dostosować urządzenie do budynku, rozmieszczenia pomieszczeń oraz liczby domowników.

Niezwykle ważnym parametrem jest sprawność odzysku ciepła. Najwyższa, lecz także najdroższa, jest ta z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. W przypadku tańszych urządzeń stosuje się wymienniki krzyżowe o prostszej konstrukcji. Nie są one tak wydajne, lecz dużo tańsze.

Jeśli zależy nam dodatkowo na odzyskiwaniu wilgoci z usuwanego powietrza warto zainwestować w wymiennik entalpiczny. Rekuperator z odzyskiem wilgoci polecany jest szczególnie w miejscach, gdzie mamy do czynienia z suchym powietrzem. Duży wybór wysokiej jakości rekuperatorów dostępny jest na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.

Na efektywność rekuperatora składa się także m.in. energochłonność wentylatorów i właściwości filtrów powietrza. Filtry są szczególnie istotne, gdy zależy nam na czystym powietrzu lub gdy budynek zamieszkują alergicy. Dzięki filtrom do kanałów i centrali nie przedostają się owady, kurz i pył.

Jeśli wolimy mniejsze urządzenia lub nie planujemy remontu i rozprowadzania instalacji możemy wybrać rekuperator pokojowy nazywany także rekuperatorem ściennym.