Ozonowanie – kiedy warto go zastosować?

Ozonowanie to jedna z najlepszych metod na dezynfekcję pomieszczenia. Jest doskonała nie tylko w przypadku, gdy w domu znajduje się osoba chora, ale również dla tych, którzy cierpią na alergie bądź nie są w stanie usunąć nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniu. Dowiedz się więcej o ozonowaniu i kiedy warto go zastosować!

Czym jest ozonowanie?

Warto na początek wspomnieć, że ozonowanie to w pełni ekologiczna dezynfekcja. Jest tak, ponieważ w tej metodzie jedynym środkiem biobójczym jest ozon naturalnego pochodzenia, bez dodatkowych środków chemicznych. Dzięki swojej mglistej, gazowej postaci jest w stanie dostać się do najbardziej niedostępnych i ukrytych szczelin bądź zakamarków, gwarantując usunięcie wszystkich zanieczyszczeń i brzydkich zapachów w pomieszczeniu. Jest drugim najpotężniejszym środkiem do walki z wirusami, grzybami, bakteriami i silnymi zapachami.

Ozonowanie stosowane jest przede wszystkim w pomieszczeniach publicznych, takich jak szpitale, restauracje, czy baseny, a nawet w samochodach. Aktualnie – a już zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa – korzysta się z niego również w domach i mieszkaniach.

Kiedy warto skorzystać z ozonowania

Dezynfekcja za pomocą ozonowania może być szczególnie pomocne, jeśli w mieszkaniu przebywała osoba chora zakaźnie. W ten sposób można pozbyć się wszelkich bakterii i drobnoustrojów nie tylko w powietrzu, ale również na meblach. Ozonowanie poleca się również alergikom, zwłaszcza cierpiącym na kurz bądź roztocza. Może oczyścić pomieszczenia z pleśni, wirusów, grzybów, czy nawet z mrówek i pcheł. Posiadanie zwierząt w domu może wiązać się z nieprzyjemnymi zapachami i bakteriami, na co pomóc może właśnie ozonowanie. Wykonanie go przynajmniej raz w roku może korzystnie wpłynąć na jakość życia i zdrowia domowników.

Innym powodem skorzystania z ozonowania może być zalanie mieszkania lub uporanie się z problemem pleśni. Skutecznie usunie zapach stęchlizny, czy farby po remoncie. Jest także pomocny w pozbyciu się zalęgłego zapachu tytoniu po papierosach.

Kto wykonuje ozonowanie

Samodzielne ozonowanie jest bardzo odradzane, gdyż jego wysokie stężenie może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Poza tym kupno urządzenia na własną rękę jest zdecydowanie nieopłacalne. Najlepiej więc jest zlecić to profesjonalnej firmie, która wykonuje usługi DDD. Odpowiednio przygotują i zabezpieczą całe mieszkanie przed ozonowaniem, po czym przeprowadzą odkażanie w sposób bezpieczny, przy użyciu sprzętu, w specjalnych kombinezonach i maskach. Posłużą również fachową radą jak dbać o mieszkanie, aby było sterylne na dłużej.

Artykuł napisany dzięki uprzejmości firmy Cleanpest – ozonowanie Warszawa.