Okna plastikowe czy aluminiowe — które wybrać?

okna-plastikowe-czy-aluminiowe-ktore-wybrac

Na rynku istnieje wiele rodzajów okien, które różnią się pomiędzy sobą poszczególnymi parametrami. Jednym z nich jest materiał wykonania. Wśród polskich inwestorów dużą popularnością cieszą się przede wszystkim okna plastikowe oraz aluminiowe. Co wyróżnia stolarkę okienną z tych materiałów? Które okna są lepsze? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Charakterystyka okien plastikowych

Okna plastikowe to od dawna najpopularniejszy rodzaj okien na rynku. Wynika to z licznych zalet modeli produkowanych z PCV. Wyróżnia je przede wszystkim atrakcyjna cena. Koszt zakupu okien z tworzyw sztucznych jest niższy w porównaniu ze stolarką drewnianą czy aluminiową. Okna PCV charakteryzują ponadto bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej i akustycznej. Niski współczynnik przenikania ciepła oraz znakomite właściwości tłumienia dźwięków przekładają się na niesłabnącą popularność stolarki tego typu. PCV jest materiałem elastycznym, dzięki czemu produkowane z niego okna dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Mnogość kolorów i wzorów sprawia, że okna te bez problemów dopasowują się do każdego stylu architektonicznego. Okna plastikowe są łatwe i czyszczeniu, nie wymagają przy tym skomplikowanych zabiegów konserwujących.

Mimo licznych zalet PCV nie jest materiałem idealnym. Choć modele plastikowe są odporne na działanie większości czynników zewnętrznych, to długotrwała ekspozycja na słońce może doprowadzić do zmiany koloru profili i pojawienia się na nich charakterystycznego żółtego nalotu. Okna PCV są wrażliwe również na zmiany temperatur. Ze względu na niewysoką stabilność profili okna plastikowe nie są najlepszym wyborem przy budowie dużych przeszkleń.

Co wyróżnia okna z aluminium?

Ciekawą alternatywą dla okien z tworzyw sztucznych są modele wykonane z aluminium. Okna te jeszcze do niedawna znane były głównie z obiektów użyteczności publicznej, obecnie jednak coraz częściej można zobaczyć je w projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych. Aluminium to stabilny materiał o wysokiej trwałości, odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mimo że standardowo jest bardzo sztywny, to łatwo daje się formować pod wpływem wysokich temperatur. Produkowane z niego okna wyróżnia modny i nowoczesny wygląd oraz ponadprzeciętna wytrzymałość.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta stolarki aluminiowej i PCV: Aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego okna produkowane z tego materiału muszą być dodatkowo izolowane. Najczęściej wykorzystuje się do tego przekładki termiczne oraz specjalne uszczelki. Zastosowanie wysokiej jakości wypełnień pozwala uzyskać podobne właściwości izolacyjności termicznej jak w przypadku okien plastikowych.

PCV czy aluminium? Który materiał sprawdza się lepiej w stolarce okiennej?

Na pytanie, które z tych systemów okiennych sprawdzą się lepiej w konkretnym budynku, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależne jest bowiem od wizji inwestora oraz oczekiwanych przez niego efektów zarówno wizualnych, jak i związanych z oszczędnością energii i ograniczeniem strat ciepła. Jeśli chodzi o tę drugą kwestię, to lepszym wyborem będą okna plastikowe, które z założenia gwarantują lepsze właściwości termoizolacyjne. Nawet najwyższej jakości modele z aluminium nie są w stanie zapewnić optymalnej ochrony przed startami ciepła, ponieważ na rynku nie ma w pełni energooszczędnych okien aluminiowych.

Jeżeli natomiast nie budujesz domu pasywnego i zależy Ci na oknach wielkoformatowych, zdecydowanie lepszym wyborem będzie stolarka aluminiowa. Stabilność profili z aluminium umożliwia konstrukcję okien opartych na naprawdę dużych przeszkleniach. Takie okna prezentują się modnie i nowocześnie, co przekłada się na znakomity wygląd całego budynku. Zwiększona wytrzymałość aluminium pozwala realizować nawet najśmielsze wizje architektoniczne, w tym przeszklenia na całą ścianę.