Na czym polega regeneracja kości pod implanty?

na-czym-polega-regeneracja-kosci-pod-implanty

Regeneracja kości pod implanty to proces, który pozwala na odbudowę tkanki w miejscach, gdzie nastąpił jej zanik. Pozwala na wszczepienie implantów zębowych szerszemu gronu osób, których kości po utracie zęba zaczęła zanikać. Augmentacja, czyli wprowadzenie materiału pobranego od pacjenta lub od dawcy we właściwe miejsce, to zabieg zupełnie bezbolesny. Na czym dokładnie polega odbudowa kości pod implanty?

Metody regeneracji kości pod implanty

Najkorzystniejszym rozwiązaniem po utracie zęba jest natychmiastowa implantacja. Jeśli taki zabieg nie zostanie odpowiednio szybko przeprowadzony, może pojawić się konieczność odbudowy kości przed wszczepieniem implantu.

Lekarz dostosowuje metodę regeneracji kości pod implanty w zależności od sytuacji i predyspozycji pacjenta. Do wykorzystywanych sposobów należą:

  • uzupełnienie autogenne, czyli pobranie materiału kostnego od pacjenta z bródki lub przestrzeni za zębami trzonowymi, okolicy guza szczęki lub rzadziej z kości piszczelowej;
  • uzupełnienie alogenne, czyli zastosowanie materiału kostnego od dawcy;
  • uzupełnienie aloplastyczne, czyli użycie syntetycznych materiałów kościopodobnych.

Dwie pierwsze metody stosuje się coraz rzadziej. Wynika to z faktu, że na rynku stomatologicznym pojawiają się coraz to nowsze tworzywa syntetyczne i pochodzenia naturalnego, które dopasowują się do kości człowieka. Ich zastosowanie jest znacznie mniej inwazyjne, niż wykonanie zabiegu z przeszczepem własnym.

Przebieg regeneracji kości pod implanty

Augmentacja kości to zabieg chirurgiczny, który przebiega w całkowicie sterylnych warunkach. Wymusza to na lekarzu implantologu utrzymywanie pełnej ostrożności i dokładności. Wszystkie zabiegi z dziedziny chirurgii i implantologii wykonuje się po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego.

Początkowo lekarz rozcina dziąsło i dostaje się do kości. W tym samym czasie wiórki materiału zostają wymieszane z krwią osoby poddawanej zabiegowi lub solą fizjologiczną. Po wprowadzeniu tworzywa na miejsce zostaje on zabezpieczony specjalną membraną kolagenową. Ma ona za zadanie zabezpieczać wszczepiony materiał kościotwórczy przed niekontrolowanym przemieszczaniem. Tego rodzaju zabieg można zrealizować w wielu placówkach, np. w Centrum Stomatologicznym Margo.

Na efekty pacjent musi zaczekać od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie możliwe jest obciążenie nowo powstałej tkanki kostnej implantami stomatologicznymi. Mimo tego, że regeneracja kości pod implanty wydaje się być skomplikowanym i bolesnym zabiegiem, nie ma powodów do obaw.