Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora podłogowego?

Wentylator podłogowy Zelmer

Niebawem nadejdzie lato, a wraz z nim odwieczna bolączka – jak poradzić sobie z upałami? Aby nie szukać gorączkowo idealnego wentylatora domowego na ostatnią chwilę, sprawdź porady ekspertów firmy Zelmer i już teraz zaopatrz się w wentylator podłogowy, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Z tekstu dowiesz się:

 • czym są cyrkulator, klimatyzator i wentylator,
 • jakie są rodzaje wentylatorów podłogowych,
 • jakie ważne cechy powinien posiadać wentylator podłogowy.

Wentylator domowy to sprzęt, bez którego trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie latem – zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy temperatury stają się coraz bardziej skrajne. Jest niezastąpiony zwłaszcza w mieszkaniach w bloku, gdzie trudno o dobrą cyrkulację powietrza, a mury nagrzewają się bardzo szybko.

Spośród dostępnych sprzętów warto zwrócić uwagę na wentylatory podłogowe – są poręczne i zapewniają ustawienie nawiewu na dogodnej wysokości. Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przed kupnem takiego urządzenia? Bez obaw – pomożemy!

Wentylator podłogowy, a może cyrkulator, klimatyzer lub klimatyzator?

Zanim wybierzesz odpowiedni sprzęt, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Na rynku możesz bowiem spotkać różne urządzenia służące do chłodzenia wnętrza domu lub mieszkania:

 • Wentylator – najczęściej spotykany rodzaj urządzeń, które zapewniają uczucie chłodu dzięki ruchowi powietrza (na zasadzie podobnej jak przeciąg).
 • Cyrkulator – rodzaj wentylatora, który wywołuje ruch cyrkulacyjny powietrza (to znaczy góra-dół), aby powietrze zostało równomiernie rozprowadzone po całym pomieszczeniu. Dzięki temu mieszają się strumienie chłodne i ciepłe, co gwarantuje lepszy komfort w pomieszczeniu (dlatego cyrkulatory można stosować również zimą, w celu lepszego rozprowadzania ciepła).
 • Klimatyzator – zaawansowane urządzenie, które nie tylko wywołuje ruch powietrza, ale także dodatkowo je ochładza poprzez działanie freonu. Możesz zainstalować cały system klimatyzacji (np. na etapie remontu domu lub mieszkania) lub wybrać przenośny klimatyzator pokojowy.
 • Klimatyzer – działa podobnie jak klimatyzator, jednak freon jest w nim zastąpiony wodą (w formie np. mrożonych wkładów). Powietrze opływa wkłady chłodzące i w ten sposób jego temperatura jest obniżana.

Potrzebujesz wyłącznie doraźnego chłodzenia w sypialni lub domowym biurze? Sprawdź zatem, na jakie rodzaje można podzielić wentylatory podłogowe.

Wentylator podłogowy – kolumnowy czy zwykły stojący?

Jeśli nie potrzebujesz niewielkiego wentylatora biurkowego i wolisz taki, który można postawić na podłodze, zobacz, spośród jakich konstrukcji możesz wybierać:

 • Wentylator stojący – ma prostą konstrukcję: część z ruchomym śmigłem jest umieszczona na statywie. Dzięki temu nadmuch powietrza jest skierowany na poziom głowy.
 • Wentylator kolumnowy – cechuje się niewielkimi rozmiarami i bardziej dyskretną konstrukcją (w wąskiej, kolumnowej obudowie obraca się śmigło w kształcie walca). Tego typu urządzenia z łatwością dopasujesz do aranżacji wnętrza.

Idealny wentylator podłogowy – to znaczy jaki?

Zdecydowałeś się już na konkretną konstrukcję wentylatora podłogowego? Dowiedz się, jakie cechy i funkcje wentylatorów warto wziąć pod uwagę przy zakupie:

 • Oscylacja – część ze śmigłem może się obracać pod określonym kątem. Dzięki temu zwiększa się obszar podmuchu powietrza.
 • Timer – bardzo istotna funkcja, która pozwala włączyć wentylator na określony czas (np. 2 godziny przy zasypianiu) i automatycznie wyłączyć go wtedy, gdy już nie będzie potrzebny.
 • Regulowana wysokość – w przypadku wentylatorów stojących wysokość stojaka, na którym jest umieszczony wentylator, powinna dać się regulować, aby dostosować nawiew do Twoich potrzeb.
 • Sterowanie pilotem – dla własnej wygody warto wybrać model, który umożliwia zdalne włączanie i wyłączanie urządzenia oraz zmianę jego trybu pracy. Wówczas możesz mieć zawsze pod ręką pilot, którym szybko i intuicyjnie włączysz urządzenie w środku nocy.

Wybierz jeden spośród wentylatorów Zelmer, aby mieć pewność, że sprzęt spełni Twoje wymagania.