Montaż zabezpieczeń przeciwśniegowych na dachu – śniegołapy

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zabezpieczeń przeciwśniegowych przeznaczonych do montażu na dachach budynku. Wśród nich ważne miejsce zajmują rozbijacze śniegu oraz produkty, których zadanie polega na zapobieganiu nagłemu osuwaniu się śniegu.

O montażu rur i płotków przeciwśniegowych powinni pomyśleć zwłaszcza mieszkańcy terenów, w których występują znaczne opady śniegu, jak i właściciele budynków zwieńczonych stosunkowo stromym dachem. Śniegołapy można montować na rozmaitych pokryciach dachowych, w tym również na dachówkach ceramicznych i betonowych.

Śniegołapy rurowe – zasada działania

Komplet ochrony rurowej składa się z 2 rur aluminiowych w wybranym kolorze z palety RAL oraz specjalnych uchwytów, za pomocą których rury montuje się równolegle do pokrycia dachowego. Ilość uchwytów montażowych uzależniona jest od długości rury. Zwykle producenci śniegołapów oferują rury o długości 100, 150, 200 lub 300 cm.

Prawidłowo zamontowane śniegołapy do dachówek to stabilna i bezpieczna zapora, która zatrzymuje na dachu ubitą warstwę śniegu i zapobiega jej nagłemu osuwaniu. Oczywiście nie chodzi o to, by śnieg w żaden sposób nie mógł spaść z dachu (rury przeciwśniegowe nie przylegają do pokrycia dachowego, a montowane są na pewnej wysokości), a jedynie o to, by nie odbywało się to gwałtownie. Nagłe osunięcie się śniegu może bowiem spowodować zniszczenie rynien, okapów i parapetów. Ciężki śnieg może uszkodzić elewację, elementy ogrodzenia czy też zaparkowane w pobliżu pojazdy, ponadto stanowi realne zagrożenie dla domowników i przechodniów. Gruba warstwa zmarzniętego śniegu jest twarda i ciężka, dlatego może wyrządzić poważne szkody.

Montaż rur przeciwśniegowych

Sposób montażu zabezpieczeń przeciwśniegowych uzależniony jest od rodzaju pokrycia dachowego. Wszelkie prace na dachu należy wykonać zgodnie z instrukcją dołączoną do kompletu ochrony rurowej, ponadto montażem śniegołapów powinien zająć się doświadczony dekarz.

W ofercie dobrych sklepów z akcesoriami dachowymi znajdują się śniegołapy do pokryć płaskich, blachodachówki i dachówki. Wszystkie elementy wchodzące w skład zestawu są ocynkowane ogniowo. Nie dotyczy to wykonanych z aluminium rur. Przedmioty ocynkowane ogniowo charakteryzują się antykorozyjnością, co w przypadku montażu na dachu, a więc w miejscu silnie narażonym na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, ma ogromne znaczenie. Pamiętajmy, że osprzętu dachowego nie zakłada się na rok czy dwa. Powinien służyć tak długo, jak długo nie zajdzie potrzeba wymiany pokrycia dachowego.