Mała łazienka z prysznicem – jak sprytnie zaaranżować przestrzeń

Urządzanie wnętrz to niejednokrotnie wielkie wyzwanie. Nie inaczej jest w przypadku, gdy do dyspozycji jest mała łazienka z prysznicem i marzenie mieszkańców domu o wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni. Jak urządzić taką łazienkę, aby czuć się po pierwsze komfortowo, po drugie jak u siebie, po trzecie, by wszystko co niezbędne znajdowało się pod ręką. Brzmi niełatwo? Niemniej jednak to możliwe. Posłuchajcie, jak sprytnie zaaranżować przestrzeń małej łazienki.

Początki bywają trudne

Pierwsza i prawdopodobnie najważniejsza rzecz, od której należy zacząć, to dokładne przeanalizowanie przestrzeni, którą należy zaaranżować. Konieczne jest, by przemyśleć, co bezwzględnie znaleźć się musi w łazience, a z czego można zrezygnować. Niestety mała łazienka wymagać będzie podjęcia wielu często dość bolesnych kompromisów. A te z kolei spowodują rezygnację z rzeczy, które chcielibyśmy mieć, jednak bez których można się obejść. W niewielkim metrażu zmieścić muszą się te przedmioty, czy meble, które potrzebne są do wygodnego użytkowania łazienki, dlatego dobre zaplanowanie przestrzeni to podstawa.

Mała łazienka i jej optyczne powiększenie

Jak już zostało zaznaczone, mała łazienka z prysznicem, to duże aranżacyjne wyzwanie. Warto znać i wykorzystać triki, które pozwolą przynajmniej na optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni. Są to między innymi odpowiednie ułożenie płytek, czy dobranie jasnych kolorów do łazienki. Pomocne są również niektóre materiały i wzory, które wpływają na wizualne powiększenie przestrzeni.

Aranżację wnętrza rozpocząć należy jednak od rozplanowania miejsca na poszczególne sprzęty. Najlepszym rozwiązaniem w małej łazience jest postawienie prysznica na ścianie naprzeciw drzwi. Koniecznie z przeszklonymi drzwiami, w celu optycznego powiększenia niedużego pomieszczenia. Można też zamiast prysznica ustawić w tym miejscu umywalkę z lustrem, które również pomoże optycznie powiększyć łazienkę.

Meble łazienkowe

Wybierając meble do łazienki, najlepszym pomysłem będzie wybór mebli podwieszanych. Postawienie ich bezpośrednio na podłodze, dodatkowo wywoła efekt zagracenia i tak mocno zatłoczonej niewielkiej przestrzeni. Podobnie, dobrze wybrać podwieszaną muszlę klozetową oraz umywalkę. Zwrócić należy też uwagę na materiał, z którego wykonane są meble. Dobrze, jeśli nie tylko będą to jasne meble, ale i takie, które odbijać będą światło. Dlatego też dobrze wyglądać będą w małej łazience meble na wysoki połysk. Modnym pomysłem są również meble o lustrzanej powierzchni, które nie tylko świetnie prezentują się we wnętrzach, ale i wpływają na jego optyczne powiększenie.

Dobór mebli jest jedną z najważniejszych kwestii. Mała łazienka z prysznicem musi być bowiem funkcjonalna. Dlatego też meble te powinny być w stanie pomieścić wszystkie rzeczy, które niezbędne są w łazience, poczynając od kosmetyków, na przyborach higienicznych i środkach do prania kończąc. Najlepiej prezentować będą się meble z frontami, otwarte półki mogą wprowadzić poczucie bałaganu i zagracenia, dlatego powinno się ich unikać. Dobrze umeblowana mała łazienka składa się z lekkich i minimalistycznych brył, aby przestrzeń wyglądała podobnie lekko.

Mała łazienka z prysznicem, a płytki

Przy doborze płytek do łazienki istotnych jest kilka parametrów. Ważne są ich kształt, czy rozmiar, a nawet kolor i deseń. W przypadku koloru, najlepsze są jasne oraz chłodne barwy sprawiające, że wnętrze staje się optycznie większe. Dlatego też szarości, biel, chłodny niebieski, a nawet fiolety doskonale wkomponują się w przestrzeń niewielkiej łazienki. Warto dodatkowo wybrać płytki, które posiadają delikatny połysk, chociażby z delikatnym detalem, co pomoże odbijać światło, a tym samym rozświetlić wnętrze i optycznie je powiększyć.

W kwestii wzorów, idealne do małej łazienki z prysznicem nadają się płytki gładkie. Mamy jednak dobrą wiadomość dla zwolenników różnorodności. W tego typu wnętrzach dobrze wypadają też podłogowe biało – czarne płytki, ułożone we wzór karo. Decydując się na wzorzystą ceramikę, wybierzcie ją wyłącznie na jedną ścianę – dobrze jest unikać nadmiaru płytek z mocnym, zdecydowanym deseniem, które optycznie zmniejszałyby i tak niewielkie już wnętrze. Pozostałe ściany koniecznie wyłóżcie jasnymi płytami lub pomalujcie jasną farbą.

Oświetlenie łazienki

Oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem przy urządzaniu wnętrza małej łazienki. Bardzo dobrym, bo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zaaranżowanie oświetlenia LED na suficie, co pozwoli świetnie doświetlić całe wnętrze. Możecie zastosować modne w tym sezonie taśmy LED, a w połączeniu z błyszczącym sufitem, np. wykonanym z płyty, całość prezentować będzie się niesamowicie i pomoże dodatkowo rozświetlić łazienkę.

Ciekawy wizualnie efekt da również zakup lustra, koniecznie z podświetleniem. Warto ponadto wybrać dodatkowe źródła oświetlenia w postaci np. kinkietów, co pozwoli na odpowiednie doświetlenie łazienki. Dzięki nim wnętrze będzie nie tylko jaśniejsze, ale i bardziej komfortowe, a przez to przyjemniejsze w użytkowaniu.

Photo by Steven Ungermann on Unsplash