
Listwy antyprzepieciowe do komputera lub do telewizora skutecznie chronią sprzęt RTV przed awarią do jakiej może dojść na skutek zwiększenia napięcia. Warto wyposażyć w nie swoje mieszkanie – zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy występują częste burze będące zagrożeniem dla sprzętu elektronicznego w domu.
Dlaczego warto wyposażyć dom w listy antyprzepieciowe?
Uszkodzenia sprzętu spowodowane napięciem mogą być poważne i pociągać za sobą kosztowne naprawy. Czasami są na tyle rozległe, że sprzęt RTV nie nadaje się już do użytkowania i konieczny staje się zakup nowego. Aby tego uniknąć warto zamontować listwy zabezpieczające. Ich zaletą jest fakt, że wyglądają estetycznie i przypominają zwykłą listwę z gniazdkiem. W rzeczywistości pozwalają, jednak chronić sprzęt domowy i szybko odciąć zasilanie w sytuacji, kiedy pojawi się skok napięcia.
Listy antyprzepieciowe np. https://sklep.mactech.pl/prad/listwy-antyprzepieciowe/ na ogół posiadają pięć lub sześć gniazd, choć można znaleźć modele z większą ilością. Ich cena nie jest wysoka, jeśli weźmiemy pod uwagę wartość sprzętów, jakie w ten sposób chronimy przed uszkodzeniem.
Jak działa listwa antyprzepieciowa i przed czym chroni mieszkanie?
Listwa antyprzepieciowa chroni sprzęt domowy przed przepięciami z sieci elektrycznej. Większość sprzętów komputerowych i RTV posiada napięcie 230 V. Kiedy pojawiają się szybkie i gwałtowne przepięcia może dojść do zwielokrotnienia wartości napięcia i niewiele sprzętów może to wytrzymać. Dochodzi do tego głównie w efekcie zjawisk atmosferycznych lub awarii sieci.
Działanie listwy polega na właściwościach jakie posiada. Warto je poznać przed zakupem, by wybrać odpowiedni rodzaj listwy. Najważniejsze parametry listew zabezpieczających to m.in. czas reakcji, który wskazuje ile czasu potrzebuje listwa, aby odciąć zasilanie, a także absorbowanie energii. W drugim z tych przypadków wskazuje się, że czynnik ten powinien wynosić co najmniej 400 J. Dobra listwa powinna także posiadać obciążenie dopasowane do sprzętu, jaki się do niej podłącza. Tę wartość podaje się w watach.