Kompakt czy miska wc podwieszana – które rozwiązanie jest lepsze?

Wc, podobnie jak szafki łazienkowe, jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Aktualnie w polskich domach królują najpopularniejsze miski wc podwieszane. Mimo tego, wiele osób sięga także o klasyczne kompakty wc, które perfekcyjnie wpasowują się w klimat łazienek urządzonych w stylu retro. To rozwiązanie będzie także idealnym wyborem dla wszystkich miłośników klasyki oraz do tych łazienek, w których zbyt problematyczny stałby się montaż stelaża do wc.

Kompakty do łazienek urządzonych w stylu retro i zwolenników klasycznych rozwiązań

Kompakty wc to klasyczne rozwiązania, które jeszcze kilkanaście lat temu królowały w każdej łazience. Dziś ich popularność jest dużo mniejsza, ale nadal istnieje spore grono ich zwolenników. Kompakt składa się z miski wc zintegrowanej z obudową, która mieści w swoim wnętrzu wszystkie elementy niezbędne do funkcjonowania wc. Taka konstrukcja pozwala na uzyskanie łatwego i szybkiego dostępu do mechanizmu spłukiwania wody, co przydaje się w razie wystąpienia usterki i daje użytkownikowi możliwość podjęcia szybkich działań naprawczych.

Kompakt wc jest klasycznym rozwiązaniem o charakterystycznym, klasycznym designie, który idealnie pasuje do wystroju pomieszczeń utrzymanych w klimatach retro. Jego zaletą jest prosty montaż oraz brak konieczności prowadzenia skomplikowanych prac, co ma zwykle miejsce podczas instalacji miski wc podwieszanej wraz ze stelażem. Te korzyści docenią w szczególności osoby, które posiadały dotychczas kompakt wc – montaż nowego jest mniej skomplikowanym przedsięwzięciem od sedesu podwieszanego. Kompakty są dostępne w ofercie większości producentów ceramiki łazienkowej. Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania renomowanej marki Roca, w tym kompakty Gap, Inspira i Dama-N, które w efektowny sposób łączą klasyczną stylistykę z nowoczesnymi rozwiązaniami, jak chociażby konstrukcją rimless.

Miski wc podwieszane i ich najważniejsze atuty

Miski wc podwieszane są nowoczesnymi rozwiązaniami, które aktualnie święcą prawdziwe triumfy. Do ich zalet należy minimalistyczny design, możliwość ukrycia elementów mechanizmu spłukiwania wody w ścianie lub zabudowie oraz szeroki wybór kształtów, stylów, a nawet kolorów misek wc. Do prawidłowego montażu takiego rozwiązania potrzebne są zasadniczo trzy elementy – miska wc podwieszana, stelaż do wc oraz przycisk do spłukiwania wody. Stelaż do wc występuje w dwóch wersjach – do zabudowy lekkiej i ciężkiej. W tym pierwszym przypadku stelaż zostaje zamurowany w ścianie, zabudowa lekka z kolei przewiduje ukrycie jego elementów pod płytami g-k.

Rozbudowaną ofertę w tym zakresie posiada marka Roca, która oferuje znakomitej jakości zestawy podtynkowe Duplo One, w skład których wchodzi miska wc podwieszana rimless, stelaż do wc oraz deska slim z technologią wolnego opadania. Stelaż do wc z zestawu Duplo One jest ponadto w pełni kompatybilny z nowoczesnymi i higienicznymi przyciskami elektronicznymi EP-1 i EP-2 działającymi w technologii bezdotykowej. Ogromna popularność rozwiązań podwieszanych, do których zalicza się nie tylko ceramika, ale także wiszące szafki łazienkowe sprawiła, że w sprzedaży znajdziemy ich bardzo szeroki wybór.