
Czyszczenie pralki to czynność tak samo ważna, jak systematyczna konserwacja innych urządzeń AGD. To właśnie takie postępowanie sprawia, że pralki rzadziej się psują i o wiele lepiej funkcjonują przez dłuższy czas. Wraz z częstotliwością użytkowania wnętrze pralki pokrywa się kamieniem, pleśnią i brudem. To główny powód, dla którego należy odpowiednio zadbać o swoje urządzenie.
Czysta palka to czyste ręczniki i ubrania – sposoby na czyszczenie pralki
Systematyczne czyszczenie jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku wszystkich sprzętów AGD, które mają nieustanny i bezpośredni kontakt z wodą. Przykładem takiego urządzenia jest właśnie pralka. W przypadku, gdy ręczniki po wyjęciu z pralki mają nieprzyjemny zapach, oznacza to, że należy ją jak najszybciej wyczyścić.
Brak regularnej pielęgnacji pralki może oddziaływać również na żywotność urządzenia, które szybciej ulega awarii. Wilgoć, która jest bezpośrednio związana z tym urządzeniem, może skutkować powstawaniem grzybów, pleśni i kamienia. Filtry tego urządzenia w pewnym momencie mogą zostać zapchane przez włosy, małe przedmioty, pozostawione w kieszeniach oraz sierść – co negatywnie oddziałuje na jakość działa łania pralki.
Jak szybko i skutecznie wyczyścić pralkę?
Aby ręczniki i ubrania wyjęte z pralki po wykonaniu przez nią danego programu, cechowały się Świerzym zapachem i czystością, należy zadbać o czystość, a zarazem jakość funkcjonowania tego urządzenia. Dostępne na rynku pralki to nowoczesne urządzenia, jednak nie mogą nas we wszystkim wyręczyć. Samemu należy zadbać o utrzymanie ich w czystości – co nie jest ani czasochłonne, ani wymagające. Regularnej pielęgnacji wymagają zarówno pralki automatyczne, jak i pralki wirnikowe. Chcąc utrzymać pralkę w odpowiednim stanie, należy zadbać o kilka jej elementów:
- Bęben – to w nim kumuluje się pleśń, która może przedostać się na ubrania. Z początku zaleca się wyczyścić gumę uszczelniającą, wokół której mogą zbierać się zabrudzenia, a po niej wnętrze bębna. Ostatnim procesem czyszczenia bębna pralki jest uruchomienie programu z maksymalną temperaturą wraz z płukaniem.
- Dozownik – to w nim gromadzi się osad z proszku do prania lub płynów piorących. W przypadku gdy nie pojawiła się w nim pleśń, zaleca się wykorzystać do czyszczenia gorącą wodę i ściereczkę. Jednak w sytuacji wystąpienia pleśni, należy zastosować odpowiedni preparat.
- Filtr – mogą się na nim kumulować najróżniejsze zabrudzenia, łącznie z włosami, kurzem, czy tłuszczem. Jego mocne zapchanie może wiązać się z poważną awarią urządzenia. Aby go wyczyścić, należy wyjąć filtr i usunąć z niego wszystkie zanieczyszczenia, a na koniec wypłukać w roztworze detergentu i wody.